Bankacılıkta risk yönetimi ve finansal istikrar için önemi
Risk management in banking sector and the importance of risk management for economical stability
  1. Tez No: 264815
  2. Yazar: GÖKHAN KÖÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZSAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bankacılık sektörü, ülkenin tasarruflarını yöneterek ve kaynakları katma değer yaratacak alanlara yönlendirerek, büyümeye finansman yönünden katkıda bulunmaktadır. Bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntılar ekonominin birçok makro ve mikro değişkenini etkileyerek istikrarsızlığa yol açabilmektedir. Söz konusu özelliğinden dolayı sektörün etkin bir biçimde yönetiminin sağlanması ekonomik istikrar açısından önem arz etmektedir. Bankaların hem verimli bir şekilde çalışabilmelerinin hem de sağlam bir mali bünye ile belirli bir karlılık düzeyini yakalayabilmelerinin koşullarından biri de etkin risk yönetimine sahip olmalarıdır. Faaliyetleri çeşitlenen ve karmaşıklaşan bankaların faaliyetlerini sürdürürken maruz kaldıkları riskler de çeşitlenmekte ve karmaşıklaşmaktadır. Faaliyetlerin ve hizmetlerin fiyatlandırılması aşamasında risk faktörünün büyük önem kazanması bankaların risk yönetimi hususu üzerinde daha yoğun düşünmesine sebep olmaktadır. Etkin risk yönetimi bankaların, mevcut olan veya oluşabilecek risk faktörlerini analiz ederek etkili ve verimli bir şekilde çalışmalarının koşullarından biridir. Çalışmada bankacılık sektörü ve sektörün maruz kaldığı riskler incelenmiş ve Türkiye'de bankacılık sektörünün son 10 yıllık konsolide mali verileri ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmelerle birlikte analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking sector contributes to growth with funding, by managing the country's savings and redirecting resources to areas that will create added value. The problems experienced in the banking sector affect many macro and micro variables that may cause the instability. Because of these features effectively management of the sector in terms of ensuring economic stability is crucial. A requirement of efficient working and having a strong financial structure with a particular level of profitability on banking is effective risk management of banks. Increasing in variety of financial services, the development of technology and the international financial services enhance the activities of banks. The increasing variety of services and sophisticated banking activities cause to diversify complex risks. Because of affecting service price and being more complex day by day make the banks to racionate risk management. Therefore, effective risk management of banks, which analyzes risk factors that exist or may arise is one of the prerequisites for working efficiently and effectively. The banking sector and the risks of this sector are examined and the consolidated financial datas of previous 10 years period are tried to be analysed with economical view of the period in this study.