The role of learner training in the effectiveness of CALL
Öğrenci eğitiminin bilgsayar destekli dil öğreniminin etkililiği üzerindeki rolü
- Tez No: 264821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JODEE WALTERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma öğrenci eğitiminin, öğrencilerin bilgisayar destekli dil öğreniminden daha etkili bir şekilde yararlanabilmeleri üzerindeki etkisini incelemiştir. Çalışma, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Yabancı Diller Zorunlu Hazırlık Okulu'nda orta düzeyde İngilizce bilen 38 öğrenci ile deney ve control gruplarından sorumlu dört okutmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Strateji eğitimi aktiviteleri, öğrenci eğitimini sağlamak amacıyla bir ölçüm aracı olarak kullanılmıştır. Veri, web tabanlı bir program olan Longman English Interactive Online aracılığıyla toplanmıştır. Deney grubu, strateji eğitiminden önce iki haftalık bir süre boyunca, iki haftalık bir strateji eğitiminden sonra ise beş hafta boyunca gözlemlenmiştir.Öğrencilerin strateji eğitimi öncesi ve sonrasındaki performanslarının analizi, öğrenci eğitiminin, öğrencilerin labaratuvar derslerine olan devamlılıklarında önemli bir fark yaratmadığını göstermiştir. Fakat, öğrenci eğitiminin, öğrencilerin bilgisayar destekli dil öğrenimi materyalleriyle geçirdikleri süre, yapılan aktivite sayısı, tamamlanan sınav sayısı ve öğrencilerin sınavlardaki başarıları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, strateji eğitiminin öğrencilerin labaratuvar derslerine devam etmelerindeki motivasyonları ve labaratuvar aktivitelerine katılımları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of learner training on students? ability to benefit from CALL effectively. The study was conducted at Zonguldak Karaelmas University Foreign Languages Compulsory Preparatory School with 38 participants, who were intermediate level students, and four instructors, who were responsible for the experimental and the control groups. Strategy training activities were used as an instrument for learner training and the data were collected through Longman English Interactive Online, which is a web-based program. The experimental group was observed over a two-week period before strategy training. After a two-week strategy training period, they were observed for five weeks.The analysis of the performance of students in the pre- and the post-training period revealed that learner training did not make any significant difference on students? attendance in the lab lessons. However, it appeared to have a positive influence on students? engagement in the CALL materials, the number of lab activities, the number of quizzes completed, and achievement on review quizzes. Furthermore, strategy training appeared to have a positive effect on students? motivation to attend the lab lessons and engage in the lab activities.