Teachers and research: A case study of attitudes and behaviors in an efl context
Öğretmenler ve araştırma: İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortamda tutum ve davranışlar üzerine bir olgu araştırması
- Tez No: 264822
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULİE MATHEWS-AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma ODTÜ Temel İngilizce Bölümünde (TİB) araştırmaya karşı tutum ve davranışlar üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmada TİB'deki öğretmenlerin öğretmen eğitmenleri ve meslektaşları ile iletişim ve işbirliği içinde bilgi üretebilmeleri için araştırmayı bir araç olarak kullanabilecekleri düşüncesi temel alınmıştır. Araştırmacı bir düşünce yapısına sahip olmak sadece okul bağlamında değil, daha geniş sosyal bağlamda da konuların doğru değerlendirilmesine yönelik önemli bir adımdır. Bu çalışmada öğretmenlerin araştırma etkinliklerine katılımları ve bilişsel, duygusal ve davranışsal tutumları incelendi. Öğretmen eğitmenlerinin ve yöneticilerin tutumları da öğretmenlerin gereksinim ve beklentilerine uygun destek mekanizmaları sağlanıp sağlanmadığının ortaya koyulması ve bu iki grubun arasında öğretmenlerin araştırma yapmaları konusunda fikirbirliği olup olmadığının anlaşılması amacıyla incelendi. Çalışmanın katılımcıları ODTÜ Temel İngilizce Bölümünde (TİB) çalışan 134 öğretmen, dört yönetici ve dört öğretmen eğitmeniydi. Bu çalışmada anket, görüşmeler ve kurum belgeleri ile nicel ve nitel veri toplandı ve sonrasında bunları çözümlendi ve yorumlandı. Bulgular TİB'deki öğretmenlerin duygusal ve bilişsel olarak araştırmaya olumlu baktığını ancak etkin olarak araştırma projeleri yapmaya eğilimlerinin olmadığını gösterdi. Öğretmenler araştırma yapmama sebeplerini araştırmaların sınıf uygulamalarıyla ilişkili olmaması, zaman yetersizliği ve araştırma yapmak ile öğretmenliğin ilişkili olmaması şeklinde bildirdiler. Yöneticiler öğretim etkinliklerinin gelişmesi için araştırmayı gerekli bir araç olarak gördüklerini bildirdiler ancak araştırma için sağlanan desteğin öğretmenlerin bildirdikleri gereksinimleri ile tam olarak örtüşmediği ortaya çıktı. Benzer şekilde öğretmen eğitmenleri mesleki gelişim için araştırmanın değerli olduğunu düşündüklerini ancak okul politikaları ve zaman yetersizliği sebebiyle bu konuda daha aktif olamadıklarını belirttiler. Ben araştırmayı yapısalcı bir yaklaşımla bir araç olarak görüyorum: yeni anlamlar oluşturma ve öğretme ve öğrenme ile ilgili tüm konularda gelişim ve ilerleme için bir araç. Buna ulaşabilmek için okuldaki ortak akademik sorunlar üzerinde araştırma yürütecek çalışma grupları kurma, araştırma yapma konusunda tecrübeli hocalarla bu konuda çalışmak isteyen diğer hocaların işbirliğini sağlama, ve araştırma yapmaları için hocaları cesaretlendirme ve harekete geçirmek üzere uygun bir çalışma politikası planlamak gerekebilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on attitudes towards research at the Department of Basic English (DBE) at Middle East Technical University (METU). The study is based on the understanding that using research as a tool, teachers can construct knowledge through interaction and collaboration with teacher educators, and colleagues. Achieving a research mindset is an important step towards an accurate evaluation of matters related to the immediate school context as well as to the social context at large. In this study, teachers? involvement in and with research activities and their cognitive, affective and behavioral attitudes were explored. Teacher educators? and administrators? attitudes were also investigated to reveal whether teachers? needs and expectations are met by the current support mechanisms and whether their views on teachers? research activities are congruent with each other. The participants of the study were 134 teachers, four administrators and four teacher educators working at the DBE. I collected quantitative and qualitative data with questionnaires, interviews and institutional documents, which were later analyzed and interpreted. Evidence suggests that teachers at the DBE, though positive in their feelings and ideas about research, are not inclined to be actively involved in research projects. The major reasons cited for this were a perceived lack of relevance of research in teaching and lack of time. The administrators consider research as a necessary tool to improve curricular activities; however, the support provided does not correspond to the needs. Likewise, teacher educators, who value research as a tool for professional development, are bound by the school policies and a tight timeframe to offer more. I offer research as a tool in a constructivist manner: a tool for constructing new meanings and improvement in all matters related to teaching and learning. To achieve this, special interest groups could be set up to investigate common academic issues, teachers experienced in research activities could collaborate with other teachers who are willing to take part in such activities and school policies could be planned to provide encouragement and motivation for teachers to get involved in and with research.