Euripides tragedyaları ışığında Klasik Çağ Atinası'nda kadının konumu
Status of women in Classical Athens in the light of Euripidian tragedies
- Tez No: 264925
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ÇELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Western Linguistics and Literature, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Euripides'in, Klasik Çağ Atinası'nın sosyal, siyasal ve düşünsel atmosferinden çeşitli izler taşıyan tragedyalarının hemen hepsinde kadını oyunun merkezine aldığı görülür. Tezin amacı, Euripides'in kadını çeşitli yönleriyle ele aldığı tragedyaları aracılığıyla, MÖ. 5. yüzyıldaki Atinalı kadınların kentin sosyal ve siyasal yaşamdaki konumlarını ortaya koymaktır.Birinci bölümde, Homeros Dönemi ve Arkaik Çağ Hellen toplumunda kadının konumu üzerinde durulmuştur. Euripides öncesi Hellen toplumunda kadının konumu, Klasik Çağ Atinası ile karşılaştırılarak dönemler arasındaki ortak ve farklı noktalar saptanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde, Klasik Çağ Atinası'nın siyasal, sosyal ve kültürel ortamı, Euripides'in kadına yaklaşımı üzerindeki etkileri açısından incelenmeye çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, Euripides'in tragedya anlayışı üzerinde durulmuş ve ünlü ozanın günümüze ulaşmış tragedyaları içerisinden kadını konu alan oyunları dönemin gerçekliği çerçevesinde incelenmiştir.Dördüncü bölümde, Euripides'in tragedyalarında betimlediği kadın karakterleri dönemin kadına bakış açısı doğrultusunda değerlendirilmiştir.Beşinci bölümde, Euripides oyunlarından verilen çeşitli örneklerle Atina sosyal ve siyasal yaşamında kadının konumu detaylı olarak incelenmiş sonuç bölümünde ise Euripides'in kadını konu aldığı oyunları ve betimlediği kadın karakterleri Atina'daki gerçek kadınların konumları açısından bir bütün olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Euripides has located women in the center of his tragedies which bear various stamps of Classical Athens?s social, political and intellectual atmosphere. The aim of thesis is to put forth the status of Athenian women in the city?s social and political life in 5th century B.C. for consideration through tragedies which Euripides has subjected women with their various aspects.In the first chapter, the position of women in Homeric Age and in Hellenic society of Archaic Age was studied. The position of women in the pre-Euripidian Hellenic society was compared to the Classical Athens and the common and different features were determined.In the second chapter, the political, social and intellectual setting of Classical Athens was taken into consideration in terms of the effects on Euripides?s approach to women.In the third chapter, the emphasis was put on Euripides?s tragedy conception and the plays of famous poet which concerned with women among his tragedies reached today were examined within the framework of their own period.In the fourth chapter, considering the woman characters depicted in Euripides?s tragedies, the period?s attitude towards women was clarified.In the fifth chapter, with some examples from Euripides?s plays the status of women in Athenian social and political life was examined in detail. In the conclusion chapter, the plays of Euripides concerned with women and the woman characters within these plays were interpreted as a whole in terms of the actual status of Athenian women.