Critical thinking in teaching English as a foreign language: From theory to practice
Yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde eleştirel düşünçenin kuram ve uygulama boyutu
- Tez No: 264926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ETUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşen dünyadaki bilgi toplumları çağında, eleştirel düşünme becerileri, insanların yaşam alanlarının getirdiği yeniliklere uyum sağlayabilmeleri açısından önem kazanmıştır. Bu bağlamda, okullaşma süreci, eleştirel okuryazarlığı da kapsayacak biçimde genişlemektedir. Toplumsal bağlamda, dil-düşünçe etkileşiminin öne çıktığı, öğrencilerin çoğul kimliklerini yabancı/ikinci dil yolu ile ifade etme gereksinimlerinin doğduğu kültürlerarası deneyimlerinde eleştirel düşünce yabancı/ikinci dil eğitiminin bir bileşeni konumuna gelmektedir. Türkiye'de Devlet Okulları birinci kademede kullanılan 6. Sınıf İngilizce Ders kitaplarında okuma yazma etkinliği çerçevesinde, eleştirel düşünceye ne ölçüde yer verildiği, Beyer'in (1995) Eleştirel Düşünme Modeli doğrultusunda incelenmiştir. Bu çalışma, araştırma konusunun kuramsal temelini oluşturan ?eleştirel düşünme?, ?eleştirel pedagoji? ve ?okuryazarlık? kavramlarını irdelemekle birlikte kuram ve uygulama arasında köprü oluşturacak eleştirel düşünme becerilerini desteklemeye yönelik etkinlikler ve materyaller de sunmaktadır.One of the focuses of recent changes in education is critical thinking. Though it does not have a single working definition, the significance of critical thinking skills is undeniable. Also in language education, it should be one of the main aims to educate language learners who can think critically. How to think should be emphasized rather than what to think. When this becomes the educational ideal, it will be easier to prepare learners for a rapidly changing world. To achieve this aim, the following issues were investigated in the study:1.Definitions of critical thinking2.Relationship between critical thinking and language education3.Models on critical thinking skills4.Application of Beyer's model in the 6th Grade English Students BookDuring the study, one of the challenges was combining a number of different usages of the term ?critical? in the social sciences. I also had hard times to see how different critical thinking skills could be woven into language teaching materials and come up with a unified whole. This is partly due to the nature of ?critical thinking? as a social, cognitive, psychological, cultural and political concept.In conclusion, I would first like to thank to my thesis advisor Assist. Prof. Özlem Etuş who helped me when I needed. I was able to finish my thesis with her comments and suggestions.My sincere thanks to my best friends Tüvan Çakmak and Sinem Özgöz for their support.I am indebted to my friend Derya Balcı Sezginmert for the time she spent in reading and commenting on this work, more importantly for encouraging me.Most of all, I would like to thank to my parents Fahriye and Bahtiyar Demir for their understanding and supportive attitude throughout the work. I am grateful to my sister, Feryal Demir for supporting me in every possible way. Also I especially want to thank to my parents-in-law, Aydın and Behra Yağcılar for taking care of my little son during my studies.Finally, my heartfelt gratitude goes to my beloved son Kaan Yağcılar and my husband Barış Yağcılar, whose motivational guidance and endless support were always with me.
Özet (Çeviri)
In the era of globalized information societies, critical thinking skills have become all the more important for helping people engage with their lifeworlds in new ways. In this respect, the nature of schooling has expanded its scope to incorporate critical literacy. This has direct implications for second and foreign language education (ESL/EFL) where there is the dynamic interaction between language and thinking in a social context, enabling the learners to express their multiple identities in their intercultural encounters. This study aims to explore the means of promoting critical thinking skills in ESL and EFL settings and, in this frame, adheres to Beyer?s (1995) Critical Thinking Model to offer an indepth analysis of how critical thinking with respect to ?reading into writing? has been implemented in the 6th grade English Language Teaching textbooks used in Turkish State Primary Schools. The study not only addresses to literature on critical thinking and critical pedagogy which forms a theoretical basis for the research design but also offers a range of activities for fostering critical thinking which will bridge the gap between theory and practice.