Türkiye'de bankaların vergi gelirlerine katkılarının değerlendirilmesi
Assesment on contributions of banks to tax revenues in Turkey
  1. Tez No: 278250
  2. Yazar: AHMET TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada bankaların vergi gelirlerine sağladığı katkılar incelenmiştir. Genel itibariyle tüm ticari işletmelerin temel mali sorumluluğu vergi mükellefiyeti ve vergi sorumluluğu ile sınırlıdır. Ancak bankaların para akımının merkezinde olması ve teknolojiyi son derece iyi kullanmaları ekonomik sistem içerisinde olduğu kadar mali sistem içerisinde de onları önemli hale getirmiştir. Bankacılık işlemlerinin en önemli özelliği işlemlerin kayıt altına alınmasıdır. Bu durum bankaları vergi gelirlerinin takip ve tahsil edilmesinde önemli bir araç haline getirmiştir. Ayrıca vergi politikasının belirlenmesinde bankacılık sisteminin kullanılması gereğini arttırmıştır.Sonuç olarak, Gelir İdaresinin bankacılık sektörünü daha etkin ve çok yönlü olarak kullanabilmesi için projeler üretmesi vergi yönetimi ve vergi tahsilatı açısından Gelir İdaresinin performansını olumlu etkileyecektir. Ayrıca bankacılık sisteminin kullanılması vergi denetimi, vergi toplama maliyeti ve vergisel etkinlik açısından avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, contributions of banks to tax revenues are examined. Overall, basic financial liability of all commercial enterprises is limited to taxpayer?s liability and as a taxpayer. However, the fact that banks are on the core of money flows and best use of developing technology make them essential for not only economic system but also financial system. The most remarkable feature of banking transactions is that they are registered. This case makes them an important tool for monitoring and collecting tax revenues. Besides, it entails higher use of banking system in determining tax policies.In conclusion, the projects to be designed by Revenue Administration in order to use banking sector in a more efficient and versatile way will make a positive impact on the performance of Revenue Administration with regards to tax administration and collection. Besides using banking system will provide an advantage in terms of tax audit, tax collection costs and tax effectiveness.