Proje yönetiminde risk analizi
Risk analysis in project management
- Tez No: 264958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada projede risk yönetimi incelenmiştir. Bir inşaatın depreme karşı güçlendirilmesi ve onarımı konusunda projede risk analizi uygulaması yapılmıştır. Bütün projelerde olduğu gibi inşaat projelerinde de risk ve belirsizlik mevcuttur. Bu riskler projelerin yapımını üstlenen taahhüt zamanlarını aşmasına neden olmakta ve süre aşımının cezai müeyyide uygulanması maliyeti yanında, diğer risklerin maliyeti olmaktadır. Bu çalışmanın uygulama aşamasında pertmaster kullanılarak inşaat güçlendirme projesinin risk analizi yapılmıştır. Ayrıca Proje yönetiminin en önemli üç aşaması olan Planlama, Programlama ve Kontrol safhaları CPM ve PERT teknikleri ışığında incelenmiş ve ülkemizde uygulamasına ender rastlanan bir inşaat projesinin analizi, PERT tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the risk management project. One of the construction and repair of strengthening against earthquake risk analysis was applied in the project. All projects are available as well as risk and uncertainty in construction projects. These risks are committed to undertaking the construction of the projects exceed the time-out causes, and while the cost of the implementation of criminal sanction, as well as other risks, is cost. During the implementation phase of this study is to strengthen the construction project risk analysis was conducted using pertmaster. In addition, the three most important phase of the project management of the Planning, Programming and Control phases were examined in the light of CPM and PERT techniques and analysis of construction project is a rare practice in our country, was carried out using the PERT technique.