Kontrbasın icrasında yeni sol el teknikleri
New left-hand techniques in double bass playing
  1. Tez No: 264976
  2. Yazar: ARDA ARDAŞES AGOŞYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÖKDAĞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde kontrbasın tarihçesinden ve eğitiminde kullanılan metotlardanbahsedilerek yaylı sazlar ailesinde sıkça kullanılan ve metotlastırılmıs bazı icratekniklerinin kontrbasa adapte edilmesi hedeflenmistir.Kontrbasın mimari ve teknik tarihiyle, klasik metotların tekniğe bakıs açıları anlatılarak, keman ve viyolonsel için yazılan bazı metotlardan yararlanılmıs ve alternatif bir bakıs açısı getirilmeye çalısılmıstır. Bu düsüncenin bir ürünü olarak daVahram MÜHENDİSYAN'ın keman için yazdığı Ekstansiyon Etüdleri adlımetodunun bir kısmı kontrbasa uyarlanarak, ek kısmına bu metodun bir kopyasıeklenmistir.
Özet (Çeviri)
This study traces the history of the double bass from its early days to thepresent and highlights the methods adopted in teaching the instrument, with theultimate aim of adapting some of the methodised techniques that are widely used inthe string family to the double bass. In the study, the architectural and technical history of the double bass as well as the approach of traditional methods towards technique are related. An alternativeapproach is proposed by benefiting from some of the existing methods for the violinand violoncello. The study then adapts a certain part of the methodology bookentitled Etudes on Extension by Vahram MUHENDISYAN to the double bass, alsoenclosing a copy of the said book in the appendix.