AB müzakere sürecinde Türk tarımı
Turkish agriculture during the EU negotations
- Tez No: 265022
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yaşamın en temel gereksinimlerinden olan beslenme ihtiyacının büyük bir bölümünü tek başına karşılaması sebebiyle tarımsal üretim, tarih boyunca ilkel topluluklardan günümüzün modern devletlerine kadar insan yaşamının vazgeçilmezlerinden olmuş ve ülke politikaları içerisinde önemli yer tutmuştur. Sektöre yönelik politikalar; artan dünya nüfusu, küresel ısınma ve diğer çevresel sorunlara bağlı olarak gıda güvenliğinin tehlikeye girdiği çağımızda ise ulusal ve bölgesel sınırları aşarak, küresel çerçevede politikalara konu olmaya başlamıştır.20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başı itibariyle tarım sektörüne yönelik küresel platformlarda alınan kararlara ülkeler ve bölgeler arası çıkar çatışmaları damgasını vurmuştur. Söz konusu çatışmaların ulusal, bölgesel ve uluslararası politikalar ve uygulamalar üzerinde önemli etkileri olmuş, dönem içerisinde politikalar büyük değişim göstermiştir.Tarım sektörüne yönelik küresel politikalardaki değişimin, dâhil veya dâhil olma sürecinde olduğu küresel ve bölgesel bütünleşmeler çerçevesinde Türkiye üzerinde geniş etkileri olmuştur. Bu bağlamda küresel ölçekte Dünya Ticaret Örgütü ve bölgesel ölçekte Avrupa Birliği ile ilişkilerin Türk tarım politikalarına etkileri ve Türk tarım politikalarındaki değişim çabaları çalışmamızın ana çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Agriculture which corresponds one of the main necessities of nutrition has a very important place in the history of the societies from the primitive communities to the modern states and becomes indispensable for the human life and in the policy of the states. The policies for this sector has started to exceed its regional and national borders and has been a subject for the global policies with growing world population, global warming and with the effects of the environment to the food safety.At the end of the 20th century and beginning of the 21st century there were the impresses of the clashes of regions and states during the decisions of agricultural sector that has been taken in the global platforms. These clashes have a very important effect on the national, regional and international policies, usages and the agricultural policies have very big changes during this period.The changes in the agriculture oriented global policies in included or including period in global and regional integration has large effects on the Turkey. In this study globally World Trade Organization and as regionally European Unions effects and the changes in the Turkish agriculture policy has tried to be analyzed.