İş güvencesizliği algısı ve örgütsel güven arasındaki ilişki: Bir mobilya işletmesinde alan araştırması
The relationship between job insecurity perception and organization trust: A field study in the furniture business
  1. Tez No: 265024
  2. Yazar: SEVİM GEZEGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son 30 yıllık zaman dilimi içerisinde tüm dünyada yeni liberal politikalar ve teknolojik gelişmeler nedeniyle işgücü piyasasında yaşanan dönüşüm çalışanların iş güvencesizliği algıları üzerinde önemli etkilere sahiptir. Çalışma hakkının korunması, işverenin keyfi işten çıkarmalarının sınırlandırılarak iş güvencesi sağlanması son zamanlarda yaşanan ekonomik krizler nedeniyle belirsiz bir hal almıştır. İş güvencesi konusundaki belirsizlik çalışanlar üzerinde önemli olumsuz etkilere sahiptir. Diğer taraftan örgütler değişimin çok yoğun yaşandığı bu ortamda varlıklarını sürdürebilmek için yoğun rekabet ortamında çalışmaktadırlar. Örgütler rekabet ortamında ayakta kalabilmek için en önemli unsurları olan insan kaynağının örgüte güvenini sağlamalıdır. Çalışma da örgütlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için gerekli olan insan kaynağı ile örgüt arasındaki ilişki, iş güvencesizliği ve örgütsel güven boyutunda incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the last 30 years, the transformation process within the field of labor market stemming from the developments brought by new liberal policies and technological innovations have significant effects on the job insecurity perceptions. Defending of working right and supplying job security by restrictive employer?s arbitrary dismisses have become ambiguous, because of these economic crises lately. Uncertainty about job security has negative important effects on employees. Organizations must supply that its human resources trusting to their organization who are the most important component to keep it existing in competition. At first part of the study, concepts related with job insecurity are examined. Firstly trust concept and trust types were explained.