Türk bankacılık sektöründe Türkiye muhasebe standartlarına geçişin menkul kıymetler kalemlerine etkisi
The effects of Turkish banking sector's transition to Turkish accounting standards on securities
  1. Tez No: 265232
  2. Yazar: SAMET HACILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖMER İPÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
2006 yıl sonu itibariyle Türkiye'de bankalar Türkiye Muhasebe Standartları'na (TMS) uygun olarak finansal raporlama yapmaya başlamışlardır.Bu çalışmada bankaların TMS'ye geçişinin, banka bilançolarına ve özellikle menkul kıymetler kalemlerine etkileri incelenmiştir. Böylece TMS'ye geçişin bankaların görünümüne etkisinin tespitine çalışılmıştır.Çalışmada öncelikle menkul kıymetlerin sınıflanması ve değerlendirilmesinde daha önce kullanılan yöntemler ile TMS'deki yaklaşım karşılaştırılmaktadır. Uygulamanın devamında da TMS'ye geçişin Türk Bankacılık Sektörü'ne etkileri incelenmektedir.Uygulama bölümünde 2005 yılına ait TMS öncesinde hazırlanmış bankacılık sektörü bilançosu ile TMS'ye uygun olarak hazırlanmış olan aynı yıla ait bankacılık sektörü bilançosu karşılaştırılmıştır.Yapılan çalışma sonucunda, özellikle krediler, menkul kıymetler ve bağlı ortaklıkların bankacılık sektörü aktifini; mevduat ve özkaynakların da sektörün pasifini azalttığı görülmüştür. TMS, menkul kıymetlerin sınıflanması ve değerlenmesine yenilikler getirerek menkul kıymetlerin bilanço içerisindeki büyüklüklerini değiştirmiştir. Menkul kıymetlerin sınıflandırılması ve değerlendirilmesindeki değişiklikler, aktifi ve özkaynağı etkilemiştir. Menkul kıymetlerde ve diğer kalemlerde oluşan farkların etkisiyle Türkiye Bankacılık Sektörü TMS'ye geçişle daha likit ve karlı bir görünüme sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Banks in Turkey started to prepare their financial reports according to Turkish Accounting Standards (TMS) by the end of 2006.This work analyzes the effect of TMS on the banks? balance sheet and especially securities.Firstly, TMS and prior methods used to classify and evaluate securities are compared. Then, the effects of TMS on the balance sheet of the Turkish Banking Sector is analyzed.To find out the effects of TMS on the sector, the balance sheet of 2005 prepared according to TMS and the balance sheet of 2005 prepared according to prior methods are compared.It is found out that assets of the sector are mostly reduced by the change in the amount of loans, securities and associates; liabilities are mostly reduced by the change in the amount of deposits and owners? equity. By changing the classifying and evaluating methods TMS effected the amounts of the securities in the balance sheet. And the changes in classifying and evaluating the securities effected especially the assets and owners? equity. The difference in the amounts of the securities and the other balance sheet items made the Turkish Banking Sector seem more liquid and profitable.