Export credit insurance effect on Turkey's export to emerging markets: An empirical analysis
Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelere ihracatında yurt dışı alacak sigortasının etkisi: Ampirik bir araştırma
- Tez No: 529229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇIN YELDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, İşletme, Economics, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Uluslararası ticaretin büyüme açısından stratejik öneme sahip olması, devletleri ticareti destekleyici ve koruyucu politikalar üretmeye zorlamıştır. Ticareti destekleyici stratejilerin sonucu olarak, uluslararası ticaretin artırılması ve kriz dönemlerinde mevcut seviyelerini koruması için ticaretin finansmanına özel önem verilmiş, 20. yüzyılın başlarında ihracat kredi sigortası ürünü geliştirilmiştir. Ürünün en önemli amacı, tahsil edilemeyen alacakların güven içinde tahsil edilmesini sağlamaktır. Bu şekilde ticari ve politik risklerin uluslararası ticaret üzerindeki olumsuz etkisini bertaraf etmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin gelişmekte olan 15 ülkeye ihracatında ihracat kredi sigortasının etkisi çekim modeli çerçevesinde incelenmektedir. Çekim Modeli, farklı coğrafi konumlar arasındaki ekonomik akımları inceleyen ampirik bir modeldir. Çalışmamız sigortanın Türkiye'nin sadece emerging 15'e yaptığı ihracata katkısını incelemesi bakımından diğer çalışmalardan ayrılır. Ayrıca kullanılan veriler (Türkiye ihracatı hariç) Fitch Group bünyesinde faaliyet gösteren Business Monitor International ve Türk Eximbank'tan elde edilmiştir. Bu veriler ilk defa bu çalışmada analiz edilmektedir. İhracat kredi sigortasının Türkiye'nin 2001-2016 yılları arasında Emerging 15'e gerçekleştirdiği ihracata etkisi panel data yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre sigortalı ihracatın Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelere olan ihracatı üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that international trade has strategic importance in terms of growth, has forced states to produce supportive and protective policies. As a result of trade-supporting strategies, trade finance has gained importance and export credit insurance product was developed at the beginning of the 20th century in order to increase international trade and preserve its current levels in times of crisis. The most important purpose of the product is to ensure that receivables are collected safely. In this way, it is aimed to eliminate the negative effect of commercial and political risks on international trade. In this study, the effect of export credit insurance in Turkey's exports to 15 developing countries (emerging 15) are examined within the framework of the gravity model. The Gravity Model is an empirical model that shows the international trade flows between different geographical locations. Our study differs from other studies to examine the contribution of exports to Turkey's insured export to countries called. The data used in the study (except Turkey's export) was obtained from Turk Eximbank and Business Monitor International, a Fitch Group Company. This data is analyzed for the first time in this study. Turkey's insured exports to emerging 15 between 2001-2016 has been analyzed with panel data method. According to the results, it is determined that insured exports have a positive effect on Turkey's export amount to emerging markets.