Vasıf Öngören'in 'Asiye nasıl kurtulur' adlı oyun metninin Atıf Yılmaz yönetmenliğindeki sinema uyarlamasının incelenmesi
Investigation of the screenplay adaptation directed by Atıf Yılmaz of the play titled 'Asiye nasıl kurtulur' by Vasif Öngören
- Tez No: 513437
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında Vasıf Öngören'in oyunu olan Asiye Nasıl Kurtulur'un sinemaya uyarlanıp, Türk sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden Atıf Yılmaz'ın diliyle nasıl şekillendiği, ne gibi benzerlikler taşıyıp ne gibi değişimlere uğradığı üzerine detaylı bir inceleme yapılmıştır. Çalışmanın Birinci Bölümü'nde, çalışmaya konu olan filmin uyarlandığı oyunun yazarı Vasıf Öngören üzerinde durulmuştur. Yaşam öyküsü, tiyatroya bakışı, dili, yazmış ve yönetmiş olduğu oyunlar üzerine inceleme yapılmıştır. Aynı zamanda Asiye Nasıl Kurtulur oyununun özetine yer verilmiştir. İkinci Bölüm'de Asiye Nasıl Kurtulur oyununu, sinemaya kendi dili ve bakış açısıyla kazandıran Atıf Yılmaz üzerine bir inceleme yapılmıştır. Yaşam öyküsü, sinema sanatına bakışı, çalışma biçimi, filmografisi ve sinema dili üzerine araştırmalar yapılmıştır. Üçüncü Bölümü'nde, sinemanın uyarlamayla olan ilişkisi ele alınmış ve sinemada uyarlama yöntemlerine yer verilmiştir. Aynı zamanda uyarlamaların sinema için neden önemli bir yeri olduğundan söz edilmiştir. Dördüncü Bölüm'de ise, Asiye Nasıl Kurtulur filmi bölümlere ayrılarak her bölüm detaylıca incelenmiş ve sinemaya aktarılırken Vasıf Öngören'in oyunuyla ne gibi benzerlikler ve farklılıklar taşıdığı üzerinde durularak hangi uyarlama yöntemiyle sinemaya aktarıldığı konusunda inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a detailed investigation is carried out on how Asiye Nasil Kurtulur, the play of Vasif Ongoren, was adapted to the screenplay, how it was shaped by the language of Atif Yılmaz, one of the most important directors of Turkish cinema history, and the differences and changes between these two works. In the first part, Vasif Ongoren, who is the writer of the play subject to this study is introduced and discussed. As well as his life story, viewpoint on theatre and language, plays written and directed by Vasıf Ongoren are also studied. Additionally, the summary of the play titled“Asiye Nasil Kurtulur”is given in this chapter. A review is made on Atif Yilmaz, who has adapted the play of Asiye Nasil Kurtulur into the cinema with his own language and perspective in the second part. Atif Yilmaz`s life story, viewpoint to art, work style, filmography and cinema language are widely studied. The third part of the study covers the relationship of the cinema with the adaptation and the methods of adaptation used in the cinema comprehensively. At the same time, it is also mentioned why these kind of adaptations are important for cinema. In the fourth part, Asiye Nasil Kurtulur is divided into sections; each section is examined in detail. And also, what kind of differences and similarities are seen between the cinema adaptation and the play of Vasif Ongoren while it is being adapted to the screenplay and which method was used during the adaptation process are deeply analyzed.