Yerel anlamda kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin sosyal fayda boyutu: Kocaeli örneği
The size of social benefit of corporate social responsibility projects in the local sense: Kocaeli example
  1. Tez No: 265850
  2. Yazar: ATA HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sosyal sorumluluk projeleri kurumların özellikle şirketlerin marka imajına değer katmada önemli aktivitelerinden birisi haline gelmiştir. Bu bağlamda toplumsal ihtiyaçların giderilmesi için yapılan projelerin çoğalması iyi bir gelişmedir. Yalnız sosyal faydanın ne olduğunu bilmek sosyal sorumluluğun en önemli kriteridir.Bu tezin amacı; Kocaeli'deki sosyal sorumluluk projelerinin sosyal fayda boyutunu incelemek ve yerel anlamda örnek fikirler sunmaktır.Bu çalışma yapılırken sosyal sorumluluk en geniş anlamıyla açıklanmış ve sosyal sorumluluk projeleri fayda, hata ve eksiklikler perspektifinden eleştirilmiştir.Sonuçta; yerel yönetimlerin yaptığı sosyal sorumluluk projelerinin ulusal alanda yapılana göre daha yararlı olduğu ve yerel yönetimlerin sosyal sorumluluk projelerinde ortak katılım gerçekleştirdiklerinde sosyal faydanın maksimum düzeye ulaşacağı gerçeği ortaya çıkmaktadır.Sosyal sorumluluk projeleri kurumların özellikle şirketlerin marka imajına değer katmada önemli aktivitelerinden birisi haline gelmiştir. Bu bağlamda toplumsal ihtiyaçların giderilmesi için yapılan projelerin çoğalması iyi bir gelişmedir. Yalnız sosyal faydanın ne olduğunu bilmek sosyal sorumluluğun en önemli kriteridir.Bu tezin amacı; Kocaeli'deki sosyal sorumluluk projelerinin sosyal fayda boyutunu incelemek ve yerel anlamda örnek fikirler sunmaktır.Bu çalışma yapılırken sosyal sorumluluk en geniş anlamıyla açıklanmış ve sosyal sorumluluk projeleri fayda, hata ve eksiklikler perspektifinden eleştirilmiştir.Sonuçta; yerel yönetimlerin yaptığı sosyal sorumluluk projelerinin ulusal alanda yapılana göre daha yararlı olduğu ve yerel yönetimlerin sosyal sorumluluk projelerinde ortak katılım gerçekleştirdiklerinde sosyal faydanın maksimum düzeye ulaşacağı gerçeği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social responsibility projects, particularly in companies that add value to the brand image has become one of the important activities. In this context, the social need for elimination of the proliferation of projects is good development. Exclusively social benefits only to know what is the most important criteria of social responsibility.This thesis? objective is to examine the dimension of the social benefits of social responsibility projects in Kocaeli and offer sample ideas in the local sense.While this study is done, social responsibility are described in the brodest sense and social responsilibility projects has been criticized from the perspective of benefits, errors and omissions.End of the study, local governments made it their social responsibility projects in their areas according to national and local governments to be more useful for public participation in social responsibility projects to reach the maximum level of social benefits when they realized the truth emerges.