Sanallaştırmanın bilgi teknolojilerine getirdiği yenilikler ve uygulamaları
Innovations to information technology with virtualization and its applications
  1. Tez No: 266119
  2. Yazar: TUNCAY MERDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin gelişmesine paralel olarak donanım maliyetlerinin de ucuzlamasıyla kurumlardaki bilgisayar sayısı sürekli olarak artmaktadır. Sağlık, eğitim, bankacılık vb. tüm sektörlerde iş süreçleri bilgisayar üzerinden yürütüldüğünden bu altyapılar olmadan kurumlar iş yapamaz hale gelmektedir. Veri merkezlerindeki fiziksel sunucu sayısının artması ile bu sunucuların yönetimi, bakımı daha da zorlaşmaktadır. Binlerce kullanıcısı olan bir kurumda masaüstü bilgisayarların yönetimi, program güncellemeleri, verilerin yedeklenmesi vb. süreçler ciddi bir iş yükü oluşturmaktadır. Fiziksel sunucu sayısının fazla olduğu kurumlarda başta enerji, soğutma maliyetleri olmak üzere birçok alanda giderler sürekli olarak artmaktadır. Sunucu sayılarının artmasına paralel olarak çevreye verdiği zarar ve yaymış olduğu ısı oranı da yükselmektedir.Sanallaştırma teknolojilerinin uygulanması ile kurumlarda kullanılan fiziksel sunucu sayıları azaltılmakta, daha az makine ile daha çok iş yapılarak kaynakların verimli kullanılması sağlanmaktadır. Daha az fiziksel donanım kullanılması ile satın alma, enerji, soğutma başta olmak üzere birçok alanda tasarruf edilmektedir. Tek bir imaj dosyası ile masaüstlerinin yönetilmesi mümkün olmaktadır. İşletim sistemi geçişleri, uygulamalarının yeni sürümlerinin devreye alınması pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Tek bir ara yüzden fiziksel ve sanal ortamlar yönetilebilmektedir. Yapılacak planlı çalışma öncesinde sunucunun anlık görüntüsü alınarak çalışmadan kaynaklanan herhangi bir sorun çıkması durumunda birkaç dakika içerisinde önceki durumuna dönülebilmektedir. Fiziksel sunucularımızda çalışma yapılması gerektiğinde sunucunun bakım moduna alınması ile üzerindeki iş yükleri diğer sunuculara kaydırılarak hizmet kesintisi yaşamadan çalışma yürütülebilmektedir. Felaket durumunda veri merkezindeki sistemler otomatik olarak felaket kurtarma merkezinden çalışmaya devam edebilmektedir.Bu tez çalışmasıyla sanallaştırma konusunda kullanılan uygulamalar araştırılmış ve bunlardan bazıları sistemler üzerinde denenmiştir. Yapılan çalışma ile vSphere Client arayüzüne disk boş alan bilgisi eklenerek yöneticilerin sistemler üzerindeki yönetimsel yüklerinin azaltılması ve iş sürekliliğine katkıda bulunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel to the development of technology equipment at cheaper costs institutions are constantly increasing number of computers in. Health, educational, banking etc. in all sectors of business process execution on the computer without this infrastructure has become unable to make institutions work.With the increasing number of physical servers in data centers of the server management, maintenance becomes more difficult. Thousands of user desktops in a corporate management, program updates, data backup etc. processes constitutes a significant workload. Than the number of physical servers in the institution, especially energy and cooling costs in many areas, including increased costs are constantly. The increase in the number of servers in parallel, and the harm to the environment or the heat rate was also rises.With the implementation of virtualization technology is used in institutions to decrease the number of physical servers, less machine efficient use of resources by making more jobs are provided. By using less physical hardware purchases, power and cooling savings are especially in many areas. A single image file and it is possible to manage desktops. Transition of the operating system, applications, commissioning of the new version can be implemented in a practical manner. Physical and virtual environments from a single interface can be managed.Planned work to be done before taking a snapshot of the server running in the event of any problems arising within a few minutes can be returned to its previous state. Disaster recovery data center disaster, the system automatically from the center can continue to work.In this study, the virtualization system used on some of these applications has been researched and tested. VSphere Client interface studies with information on disk space on the system by adding Administrators to reduce the administrative burden and is aimed to contribute to business continuity.