Ofislerdeki çalışma istasyonlarının (workstationların) tasarımını etkileyen ergonomi faktörünün incelenmesi
Analysis of ergonomics factor affecting the design of workstations offices
  1. Tez No: 266121
  2. Yazar: GÜL MERVE YILMAZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO BERKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Ofis ve çalı?ma ortamlarında verimliliği etkileyen faktörler teknoloji ve ileti?im sistemlerinin geli?mesi, hiç ku?kusuz i? ya?amını kolayla?tırmı?tır. Bununla beraber birçok sorunda kendiliğinden ortaya çıkmaya ba?lamı?tır. Özellikle sağlıksız çalı?ma ortamları, insan fiziki sağlık sistemini etkileyen, psikolojik anlamda ki?ileri ve çalı?anları rahatsız eden faktörler olu?maya ba?lamı?tır.Kullanılan ofis ekipmanları ve ofis dizaynları çalı?anların performans ve verimlilikleri üzerinde önemli etkileri doğurmaktadır. Bu sorunların ortadan kaldırılması ve iyile?tirilmesi hem çalı?anların performans ve verimliliğini hem de görselliği önemli oranda etkilemekte ve iyile?tirmektedir. Ergonomik ürünlerin kullanımı, tasarımı, üretimi ve görselliği günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Eğer bedenimiz ve hareket alanımızla çalı?an ve kavga eden bir ofis altyapısına sahipsek hem motivasyon hem de dü?ük i? ba?arısının önüne geçmemiz imkansızdır. Açık ofis çalı?ma ortamlarında kullanılan Workstationlar,onun ekipmanları ve diğer çalı?ma elemanları ile dizayn tasarımları bu nedenle büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı çalı?ma ortamları ve verimlilik ancak ergonomik tasarım ve ergonomik ürünler ile sağlanabilmektedir. Ergonomik açı sadece ürünler değil çalı?ma sahalarının genelini içine almakta ve çalı?anların memnuniyet ve i? performansını önemli ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Development of systems of technology and communication factors affecting the efficiency in office and work environment makes working life easier undoubtedly. Nevertheless many problems have arisen spontaneously. Especially unhealthy work environments and factors affecting the human?s physical health and disturbing people and employees in physiological terms have emerged recently. Office equipments and office designs have important effects on the performances and efficiencies of employees. Solving and enhancing these problems affect and develop both performances and efficiencies of employees and visuality considerably. Usage, design, production and visuality of ergonomic products are increasingly gaining importance. If we have a working and arguing office infrastructure with our body and elbow room, it is impossible to prevent motivation and low work performance. So, equipments used in workstations, employees and designs have vital importance. Healthy work environments and efficiency are only provided with ergonomic design and ergonomic products. Ergonomic perspective includes not only products but also the general working sites and it affects the pleasure and work performance of employees considerably.