Bileç Höyük iskelet buluntularının arkeometrik yömtemlerle incelenmesi
Archaeometrical research of Bileç Höyük bone findings
- Tez No: 266167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bronz Çağına ait Bileç Höyük (Develi, Kayseri) kazısı etütlük kemik örnekleri üzerinde yapılan mineralojik, mikromorfolojik ve kimyasal analizler ve antropolojik bilgiler ile daha önce bölgede üzerinde çalışılma yapılmayan kemik örneklerinin analitik özellikleri ortaya konulmuştur. Bileç Höyük'teki kemik örneklerinde baskın mineralin hidroksiapatit olduğu buna karşın kemiklerin büyük olasılıkla gömülme dönemi farklılıklarından kaynaklanan farklı ayrışma düzeylerinin kemiklerde bozunmalara yol açtığı gözlenmiştir. Sonuç olarak Bileç Höyük yaşam ortamında insanların kemik gelişiminin normal sınırlar içinde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The mineralogical, micromorphological and chemical analyses and antropological surveys undertaken on Bronze age Bileç Höyük (Develi, Kayseri) excavation survey samples revealed archaeometrical properties of human bones which were not studied before. Hydroxiqapaptite is the main mineral of the bone samples however due to the varying burial dates of bones, different weathering conditions caused degaradtyion of bones. Results revealed that the human bone development at Bileç Höyük outlines a normal human growth.