PIV measurements of flow behind cones
Koniler arkasındaki akışın PIV ölçümleri
  1. Tez No: 266199
  2. Yazar: ERÇİN GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, dört farklı açıya sahip koniler arkasındaki akış beş farklı yükseklikte, Çukurova Üniversitesi Makina Mühendisliği Laboratuvarında, Dantec Dynamic tarafından kurulan Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçüm tekniği (PIV) kullanılarak incelenmiştir. Cisimler su kanalı içerisine yerleştirilmiş ve laser ışınları yanal olarak gönderilmiştir. Kamera üst kısma yerleştirilmiş ve 350 anlık görüntü kaydedilmiştir. Çalışmalar, koni gerisindeki akışın numeric ve deneysel incelenmesi için yönlendirilmiştir. Nümerik çalışmalar, özellikle oldukça fazla görüntü alınabilen PIV gibi deney sonuçları kadar kesin çözümler üretmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, flow behind the cones having four different angles at five different elevations have been examined by using Particle Image Velocimetry (PIV) technique set up by Dantec Dynamics at the laboratory in Mechanical Engineering Department. The objects were submerged into the water channel and the laser has been sent side by side. The camera was located at the top section and 350 images have been recorded by the system. The studies have been conducted to investigate the flow behind cones both numerically and experimentally. Numerical solution on this kind of study does not give exact solution as well as the experimental solution especially with PIV, quite a lot images can be taken.