E-dershane uygulamasının geliştirilmesi ve fizik eğitimi üzerine uygulamasının yapılması
Development of e-course application and preparing physical education on this application
  1. Tez No: 266372
  2. Yazar: MERT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada uzaktan eğitimin günümüz teknolojisiyle yeni bir şekil halini almış olan internet üzerinden eğitim kavramı uygulamalı olarak incelenmiştir. Giriş bölümünde E-Öğrenme kavramının neden tercih edilmesi gerektiği, avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. 2. Bölümde E-Öğrenme ile ilgili teknolojilerin günümüzdeki halini alıncaya kadarki gelişimi incelenmiştir. 3. Bölümde E-Öğrenme süreçlerinde açık kaynaklı ve kullanımı serbest olan altyapı yazılımlarının ve öğrenme yönetim sistemlerinin kısaca tanıtımları yapılmıştır. 5. Bölümde açık kaynak kodlu öğrenme yönetim sistemlerinden olan Moodle'ın altyapısı tamamlanmış bir sistem üzerinde kurulum aşamasından temel işlevlerinin kullanım aşamasına kadar olan süreç aşamalı olarak gösterilmiştir. 6. Bölümde ise kurulu bir Moodle platformu üzerinde Fizik dersinin uygulaması yapılmıştır.Moodle platformunun üzerinde Fizik dersinin uygulaması yapılırken konu olarak ?ÖSS Fizik kursu? seçilmiştir. Bir internet sitesi üzerinde Moodle yazılımı kullanılarak öğrencilere ÖSS Fizik kursunun verilmesi için Moodle yazılımının mevcut ?Kaynak? ve ?Etkinlik? seçenekleri tercih edilmiştir.E-öğrenme; öğretmen ve öğrencinin aynı ortamda ve aynı anda bulunmalarına gerek kalmadan, İnternet teknolojileri aracılığı ile gerçekleştirilen eğitim ve öğrenim faaliyetleridir. Öğrenciler sunulan ders içeriklerine istedikleri zaman ulaşabildikleri gibi, e-mail veya tartışma odaları gibi etkileşim araçları ile kendi aralarında veya eğitmen ve konu uzmanları ile iletişim kurabilirler. Fizik dalında da bu avantajlardan yararlanılarak öğrenme düzeyi üst seviyelere çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
This study of distance education with today's technology has become a new form of education via the Internet as a practical concept investigated. E-learning concepts in the introductory section should be preferred because of their advantages and disadvantages are discussed. 2. E-Learning in sections related to the development of technologies to date until today become investigated. 3. In section E-learning processes and the use of free open-source infrastructure software and learning management systems was making a brief presentation. 5. Part of the open source learning management system as a complete system infrastructure Moodle on the use of basic functions step by step setup to show the process has been gradual. 6. Moodle is an established part of the application was made on the platform physics course.Moodle platforms are made on the application of physics as a matter of course“OSS physics course”is selected. Moodle on a website using software provided a course for physics students OSS Moodle software available“resources”and“Event”option was preferred.E-learning, teachers and students in the same environment and at the same time without having to Internet technology through education and training activities are carried out. Students can access courses offered, such as when they want their content, such as e-mail or discussion rooms, or in the interaction between them with the tools they can communicate with instructors and subject experts. In physics, the level of these benefits to a higher level of learning can be removable.