Çalışma yaprakları destekli problem çözme stratejilerinin öğretiminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of worksheets supported problem solving strategies teaching on the success of student
- Tez No: 266373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ANAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, yeni ilköğretim programı ışığında problem çözme stratejileri öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin problem çözme başarılarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2009?2010 eğitim- öğretim yılı güz yarıyılında Bursa ili İnegöl ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu'ndan rastgele seçilmiş 12 ilköğretim altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin beraber uygulanmasını içeren karma yöntem kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen ön test ve son test olarak kullanılan problem çözme başarı testi ile çalışma yapraklarından yararlanılmıştır. Araştırmada ön testin uygulanmasından sonra, gruba problem çözme stratejileri hakkında bilgilendirme yapılmış ve sonrasında bu stratejilerin kullanılacağı problemlerin yer aldığı çalışma yaprakları 8 hafta (18 ders saati) süreyle uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda, son test uygulanmış ve öğrencilerin uygulama hakkındaki görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın sonucunda, çalışma yaprakları destekli problem çözme stratejileri öğretiminin öğrencilerin problem çözme başarılarını arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teaching the problem solving strategies to sixth grade students in accordance with the new primary education program to their success was investigated. The work group of the study consists of 12 sixth grade students which were randomly selected from the Ticaret ve Sanayi Odasi Elementary School in Inegöl county of Bursa province during 2009-2010 academic year. Both qualitative and quantitative methods were used in the study. The problem solving success test, which was developed by the author was used as pre-test and post-test for data collection, and the worksheets were used in the data collection process. After the application of the pre-test subjects were informed about the problem solving strategies, and in the following 8 weeks (18 class hours) the worksheets that contained problems in the salvation of which the strategies would be used were applied. At the end of the study post-test was applied and students were consulted for their opinion related to the application. As a result, it was concluded that teaching problem solving strategies supported by worksheets increased the success of the students.