Blogların öğretim amaçlı kullanımı üzerine öğretmen adaylarının görüşleri
Preservice teachers? views on instructional use of blogs
  1. Tez No: 266560
  2. Yazar: TURGAY DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilişim teknolojileri kullanımının eğitimde yaygınlaşmasıyla birlikte, öğretmenler bu teknolojilerin öğretim süreçleriyle bütünleştirilmesinde bazı sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunların çözümü öncelikle bu teknolojilerin öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarında etkin bir şekilde kullanımı ve öğretilmesinden geçmektedir. Web destekli bilişim teknolojilerden bloglar etkileşimli içeriğiyle öğretim elemanları ve öğrenciler için potansiyel öğrenme ortamları olarak görülmektedir. Bu gibi teknolojilerin etkin olarak işe koşulması için uygun bir yöntemle birlikte kullanılması gerekmektedir. Chickering and Gamson (1987) tarafından geliştirilen ?Yükseköğretimde iyi uygulamalar için yedi ilke? yükseköğretimde yaygın olarak kullanılan ilkelerdir. Genellikle bu ilkeler web destekli öğretimde başarıyla uygulanabilmektedir.Bu çalışmanın amacı, Yedi İlke rehberliğindeki blog destekli Bilgisayar I dersinin öğretmen adaylarının BT ile ilgili görüşlerine ve BT yeterliklerine katkısını belirlemek ve blogların öğretim sürecinde kullanımıyla ilgili avantaj ve dezavantajlarını ortaya çıkarmaktır. Araştırma nitel ve nicel yaklaşımların birlikte kullanıldığı bir durum çalışmasıdır. Araştırmanın katılımcılarını; bir dönem boyunca Bilgisayar I dersini blog destekli olarak alan İlköğretim Bölümü Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı I. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Nicel veriler anketler yoluyla; nitel veriler ise görüşmeler ve anketteki açık uçlu sorular yoluyla elde edilmiştir.Sonuçlar, blogların Yedi İlke'ye uygun bir öğretimsel araç olarak öğretmen eğitiminde kullanımıyla ilgili öğretmen adaylarının olumlu algıları olduğunu göstermektedir. Ayrıca blogların kullanımıyla öğretmen adaylarının BT ile ilgili becerilerinin geliştiği ve BT'yle ilgili olumlu görüşlerinin arttığı belirlenmiştir. Öğretmen adayları blogların; kullanım kolaylığını, ücretsiz olmasını, zengin tasarım şablonları sağlamasını avantaj olarak; veri alanının sınırlı olmasını, sayfa tasarımında sınırlı seçeneklere bağımlı olmalarını, telif haklarına aykırı yayınları dezavantaj olarak görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
With the rapid dissemination of ICT usage in education, teachers faced some barriers of ICT integration into teaching processes. To overcome these challenges were needed to effective ICT integration and usage in pre-service teacher education programs. Blogs, with its interactive content, are seen as potential learning environments for faculty and students. For the effective ICT usage, it is necessary to use them with appropriate pedagogical methods in higher education. Recently, ?Seven principles for good practice in undergraduate education" by Chickering and Gamson (1987) are widely used in higher education. Generally, these principles can be applied in web-based instruction successfully.The purpose of this study is to investigate the effect of blog-supported Computer I course guided with the ?seven principles? to preservice teachers? views related to ICTs and ICT competencies, and to reveal the advantages and disadvantages of using blogs in teaching processes. This is a case study which used both quantitative and qualitative research approaches. The sample is a group of first year preservice teachers from primary social science teacher training department who had enrolled in undergraduate Computer I course during the fall semester. Quantitative data were collected via questionnaires and qualitative data were collected via interviews and the open-ended questions in questionnaires.The results of the study indicated that pre-service teachers have positive perceptions of blogging as an instructional tool based on the ?seven principles? in teacher education. Also by using blogs preservice teachers improved ICT skills and enhanced their positive views regarding the ICTs and instructional use of ICTs. Ease of use, free, rich design templates were believed to be advantages of blogs while insufficient data field, designing issues and plagiarism were believed to be disadvantages of blogs.