Erzurum piyasasında satılan kaşar peynirlerinin bazı mikrobiyolojik, fizikselve kimyasal özelliklerinin tespiti
Determination of the microbiological, physical and chemical charasteristics of kashar cheeses marketing in Erzurum
  1. Tez No: 266563
  2. Yazar: NESRİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Erzurum piyasasında muhtelif satış noktalarından olgunlaştırılmış adı altında satılmakta olan toplam 20 adet Kaşar peyniri örneği alınarak mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel analizlere tabii tutulmuştur.Fiziksel ve kimyasal analizlerde en düşük, en yüksek ve ortalama olarak sırasıyla şu değerler tespit edilmiştir: su (%); 36,00-48,00, 42,50, kuru madde (%); 52,00-64,00, 58, yağ (%); 24,45-31,02, 27,33, kurumaddede yağ (%); 43,66-51,84, 47,36, protein (%); 22,80-27,94, 24,75, tuz (%); 1,99-4,70, 3,20, kurumaddede tuz (%); 3,43-8,03, 5,78, asitlik (l.a.%); 0,45-1,30, 0,85, pH; 5,17-5,87, 5,50. Su, yağ ve tuz oranlarının TS 3272'deki limitler dahilinde olduğu belirlenmiştir. Mikrobiyolojik analizler sonucunda ise maya-küf sayısı örneklerin 6 adedinde (%30'unda) tespit edilebilir düzeyin altında (
Özet (Çeviri)
In this survey, it was analyzed 20 samples of Kashar Cheeses sold in Erzurum market and determined its microbiological, physical and chemical properties.The physical and chemical analysis results of samples were stated as minimum, maximum and mean values, respectively as follows; moisture content (%): 36,00-48,00 and 42,50, dry matter (%): 52,00, 64.00 and 58,00, fat (%): 24,45, 31,02 and 27,33, fat in dry matter (%): 43,66, 51,84 and 47,36, protein (%): 22,80, 27,94 and 24,75, salt: 1,99, 4,70 and 3,20, salt in dry matter (%): 3,43, 8,03 and 5,78, acidity (l.a.%): 0,45, 1,30 and 0,85, pH: 5,17, 5,87 and 5,50. Moisture, fat and salt rates of the samples were suitable for the limits of TS 3272. The mold and fungi counts of 6 samples (30%) were found in (