Femur boyun kırıklarında internal fixasyon
Internal fixation of femoral neck fractures
  1. Tez No: 266718
  2. Yazar: MEHMET GEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAPUKAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda kanüllü vida ve DHS fiksasyonu uyguladığımız femur boyun kırıklı olguların sonuçlarını değerlendirdik. Eylül-2005 / Kasım-2009 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine femur boyun kırığı nedeni ile başvuran 38 olgu değerlendirildi. Bu olgulardan 20'si kanüllü vidalarla, 18'i DHS ile tedavi edildi.Hastaların 16'sı (% 42,1) kadın, 22'si (%57,9) erkekti ve ortalama yaşları 37,13(17-64) idi. Garden sınıflamasına göre olgulardan 6'sı (%15,8) Garden Tip I, 6'sı (%15,8) Garden Tip II, 15'i (%39,5) Garden Tip III ve 11'i (%28,9) Garden Tip IV idi. Takip süreleri ortalama 18,05 (2-57) ay idi. Tüm olgular ortalama 3,8 (1-X) günde operasyona alındı. Hastalar Salvati-Wilson kalça değerlendirme skoruna göre ağrı, yürüme ve fonksiyon yönünden değerlendirildi. Grupların ayrıca avasküler nekroz, kaynamama ve yetmezlik gibi komplikasyonlar nedeniyle revizyona gidişleri değerlendirildi. DHS grubunda Salvati-Wilson kalça eklemi değerlendirme kriterine göre hastalarımızın 8 (%44,4)'i çok iyi, 5 (%27,8)'i iyi, 5 (%27,8)'i orta olarak değerlendirildi. Bu gruptaki hastaların 9'unda (%50) revizyon ihtiyacı gerekti. Kanüllü vida grubunda Salvati-Wilson kalça eklemi değerlendirme kriterine göre hastalarımızın 13 (%65)'ü çok iyi, 5 (%25)'i iyi, 2 (%10)'si orta olarak değerlendirildi. Bu gruptaki hastaların 7'sinde (%35) revizyon ihtiyacı gerekti.Femur boyun kırıklarında multipl kanüllü vida ile tespit ve DHS ile tespit yöntemlerini karşılaştırdığımızda, sonuçlar bazında anlamlı bir fark olmadığını gördük.
Özet (Çeviri)
In the present study the outcome of the patients with femoral neck fractures who treated cannulated screws and dynamic hip screw-plate. We evaluated 38 cases between September (2005) to June (2009), that admitted to Orthopaedics and Traumatology Clinic of Medical Faculty of Dicle University because of a fracture of the femural neck. Twenty of them were fixed with cannulated screws whereas eightteen of them were fixed with dynamic hip screw (DHS).There were 16 female (42,1 %) and 22 male (57,9 %). The average age was 37,13 (17-64). Distribution of fractures according to Garden classification was 6 (%15,8) type I, 6 (%15,8) type II, 15 (%39,5) type III and 11 (%28,9) type IV. Average follow up period was 18,05 months (2-57). The mean time between the injury and the operation was 3,8 days (1-X). Pain, walking and function were rated on a ten-point scale using the Salvati-Wilson hip rating system. Groups also avascular necrosis, nonunion and failure such as complications due to, going to the revision were evaluated. In the DHS group, according to Salvati-Wilson of the hip joint the evaluation criteria of our eight patients (44.4%) were very good, five (27.8%) were good, five (27.8%) were evaluated as fair. 9 patients in this group of patients (50%) required revision was needed. At cannulated hip screw group, according to the Salvati-Wilson evaluation criteria, 13 of our patients (65%) were very good, 5 (25%) were good, two (10%) have been assessed as medium. 7 of the patients in this group (35%) required revision was needed.In femoral neck fracture compare with multiple cannulated screws detection methods and with DHS detection methods, the basis of the results we see no significant difference.