Yenidoğan kliniğine başvuran gestasyon haftasına göre yüksek tartılı yenidoğan hastalarında kardiyak muayene ve ekokardiyografi ile saptanan konjenital kalp hastalığı sıklığı
Frequency of congenital heart disease detected by cardiac examination and echocardiography in newborn patients with large for gestational age admitted to the neonatal clinic
- Tez No: 810779
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİHA ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Gestasyon yaşına göre büyük yenidoğan (LGA) terimi doğum ağırlığının gebelik yaşına göre 90. persentilin veya 4000 gr'ın üzerinde olması durumunu ifade eder. LGA doğum birçok anomaliye sebep olabilir ve konjenital kalp hastalığı anomalisi de bunlardan biridir. Bu çalışmada, üçüncü düzey bir sağlık kuruluşu olan hastanemizde LGA prevalansını, LGA bebeklerde doğumsal kalp hastalığı sıklığını ve bunların maternal faktörlerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenidoğan kliniğine Aralık 2021 - Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran bebeklerin kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu bebekler arasından çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olanlar seçildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların annelerinin verileri (yaşları, gestasyon haftaları, kronik hastalıkları, OGTT sonuçları), ekokardiyografi sonuçları, vücut ağırlıkları, boy, baş çevresi, beden kitle indeksleri, doğum travmaları, hastaneye yatış yapıldı ise yatış nedenleri kaydedildi. Veriler IBM-SPSS Statistics v.22 © kullanılarak analiz edildi. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Aralık 2021 - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında doğan toplam bebek sayısı 4139 idi. Bunların içerisinde LGA olanların sayısı 393 olarak bulundu. Yüksek doğum ağırlıklı bebeklerin tüm bebekler içerisindeki oranı % 9,4 olarak saptandı. Dışlama kriterleri ve dahil etme kriterlerindeki uygunluk değerlendirildikten sonra 393 LGA bebekten ekokardiyografi sonucu olan 264'ü çalışmaya dahil edildi. Ortalama ağırlık 4102 gr, ortalama boy 52,9 cm, ortalama baş çevresi 36,3 cm olarak saptandı. Olguların %37,5'inde (n=99) ekokardiyografi sonucunun normal, %3,8'inde (n=10) PDA, %5,7'sinde (n=15) ASD, %4,2'sinde (n=11) VSD, %9,1'inde (n=24) IVS hipertrofisi, %35,2'sinde (n=93) PFO olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The term large for gestational age (LGA) refers to a birth weight above the 90th percentile for gestational age or 4000 g. LGA birth causes many anomalies and congenital heart anomaly is one of them. In this study, we aimed to investigate the prevalence of LGA, the frequency of congenital heart disease in LGA babies and their relationship with maternal factors in our hospital, which is a tertiary health institution. Materials and Methods: The records of the babies admitted to the neonatal clinic in Ümraniye Training and Research Hospital Gynaecology and Obstetrics Clinic between December 2021 and December 2022 were retrospectively reviewed. Among these babies, those who met the inclusion criteria were selected. The data of the mothers of the patients included in the study (age, gestational weeks, chronic diseases, OGTT and results), echocardiography results, body weight, height, head circumference, body mass index, birth traumas, and reasons for hospitalisation, if any, were recorded. Data were analysed using IBM-SPSS Statistics v.22 ©. Statistical significance level was accepted as 0.05. Results: The files of all newborns born in Ümraniye Training and Research Hospital between 1 December 2021 and 31 December 2022 were reviewed. The total number of babies born was 4139, and the number of LGA babies was 393 among them. The rate of high birth weight babies among all babies was found to be 9.4%. After evaluating the eligibility for exclusion and inclusion criteria, 264 of 393 babies with echocardiographic results were included in the study. . The mean weight was 4102 g, mean height was 52.9 cm and mean head circumference was 36.3 cm. The echo results were normal in 37.5% (n=99), PDA in 3.8% (n=10), ASD in 5.7% (n=15), VSD in 4.2% (n=11), IVS hypertrophy in 9.1% (n=24), PFO in 35.2% (n=93) and others in 4.5% (n=12).