Suçiçeği komplikasyonları
Complications of varicella
  1. Tez No: 266791
  2. Yazar: MEHMET ONUR ÇANDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Suçiçeği çoğu zaman kendiliğinden geçen selim seyirli ateşli ve döküntülü viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Çoğunlukla çocukluk dönemine ait bir hastalık olarak bilinmekle beraber erişkin ya da adolesan dönemde de görülebilmektedir. Suçiçeği hastalığı nadiren de olsa ağır seyredebilmekte ve ciddi mortalite ve morbiditeye sebep olabilmektedir. Suçiçeği enfeksiyonu toplumda yaygın görülebilmekte ve çok sayıda hastane başvurularına, hastane yatışlarına, yüklü miktarda hastane bakım ve tedavi giderlerine yol açabilmektedir. Ayrıca yatırılarak tedavi edilen hastaların anne ve babalarının yatış süresi boyunca işgücü kaybına ve bağlantılı olarak ekonomik açıdan ciddi kayıplara sebep olabilmektedir. Bu çalışma suçiçeğine bağlı hastaneye yatırılan hastalarda görülebilen komplikasyonların dağılımı, yatırılan hastaların yaşları, yatış süreleri, aldıkları tedaviler ve sekel durumları açısından incelenmiştir.Çalışmada ayrıca toplumda suçiçeğine bağlı hastaneye yatış oranları, yatırılan hastaların daha önceden sağlıklı olup olmadıkları incelenerek komplikasyon oranlarının karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaçla Ocak 2000 ve Eylül 2009 arasında hastanemiz enfeksiyon servisine suçiçeği sebebi ile yatırılan 65 hasta altta yatan hastalığı olanlar, daha önceden sağlıklı olanlar ve eşlik eden immun yetmezliği olanlar olmak üzere 3 guruba ayrılarak incelenmiştir.Daha önce sağlıklı olan hastalarımız 34 hasta ile %52.3` lük kısmı oluşturdukları görüldü. Bu hasta grubumuzda hasta başına düşen toplam maliyet 1260 TL olarak hesaplandı. En sık komplikasyon olarak %40 oranında cilt ve yumuşak doku enfeksiyonları saptandı. KCFT yüksekliği %32 oranında, pnömoni %23.5 oranında, hematolojik tutulum %20 oranında, SSS tutulumu %11.7 oranında saptandı.Altta yatan kronik hastalığı olan 10 hastamızın % 15.4` lük kısmı oluşturduğu görüldü. Bu grup hastalarımızda ortalama hasta başına düşen maliyet 627.5 TL olarak hesaplandı. Bu gurubumuzda hematolojik tutulum %50, pnömoni %30, KCFT'de yükselme %20 oranlarında saptandı. Bir hastamız gelişen disseminasyon sonrasında kaybedildi.İmmun yetmezliği olan 21 hastamızın %32.3` lük kısmı oluşturdukları görüldü. Bu grubumuzda ortalama maliyet 918 TL olarak hesaplandı ve tüm hastalarımız asiklovir tedavisi aldı. Bu grup hastalarımızda diseminasyon gelişmedi.Yatan hastalarımızın tümünde hasta başına düşen toplam maliyet anne veya baba işgücü kaybı da hesaba katıldığında 1052 TL olarak hesaplanmıştır. Yabancı ülkelerde yapılan çalışmalar ile kıyaslandığında enfeksiyon ilişki komplikasyonların diğer komplikasyonlara göre daha sık görüldüğü saptanmıştır. Bu durumun gelişmişlik düzeyi ile ilişkili olduğu düşünülmüştür.Toplumsal suçiçeği ilişkili hastaneye yatış oranları Ankara merkezde yataklı tedavi hizmeti veren çocuk hastaneleri ve kendi servisimizden edinilen 2008 yılına ait bilgiler ışığında incelenmiştir. Suçiçeğine bağlı hastaneye yatış oranı daha önceden sağlıklı hastalarımızda 10.6/100.000 olarak, tüm hastalar için ise 8.7/100.000 olarak saptanmıştır.Saptadığımız sonuçlar suçiçeği aşısını rutin uygulamaya alan yabancı ülkeler aşı öncesi döneme ait bazı çalışmalar ile uyumludur. Bu sonuç ülkemizde de suçiçeği aşısının uygulanması ile hastalık ilişkili morbidite, mortalite ve mali yükün ciddi düzeyde azaltacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Varicella is a type of viral infection disease with almost benign course and resolves spontaneously. Varicella is known as a chilhood disease however it could be seen among adolesences and adults. Varicella rarely lead to a severe disease and serious mortality or morbidity can be seen. Varicella infections are widespread in community and serious causes of many hospital admissions, hospitalizations, financial burden of hospitalization and medical care. Neverthless the work loss of patients? parents increases the financial burden of the disease. In this study the we investigate the distrubution of possible complications, medical treatments, age and existence of any varicella related sequelae.In our study we analyzed varicella related hospitalization rates in community and percantage of the hospitalized patients previously healthy. We compared the complication rates to each other. For this aim, 65 patients hospitalized in our pediatric infectious diseases clinic between the dates January 2000 and November 2009 are included in this study. Patients are diveded into three groups, healthy-before children, children with chronic illness and immunsupressed children.Thirty-four children constituting the %52.3 cut, are in previously healthy group. In this group total financial expenses for each patient is 1260 TL. Skin and soft tissue infection is the most common complication constituting the %40 cut. The other complications we determined were elevated liver enzyms (%32), pneumonia (%23.5), hematological involvement (%20), CNS involvement (%11.7).Fifteen point four percentage of our all patients consist of ten patients, are in chronic illnes group. In this group total financial expenses for each patient is 627.5 TL. In this group complications are hematological involvement (%50), pneumoniae (% 30), elevation of liver enzymes (% 20). One patient with the disseminated disease died.Our twenty-one patients constituting %32.3 cut are in immun-supresive group. In this group total financial expenses for each patient is 918 TL. In this group, all the patients were treated with acyclovir. Any disseminated patient is not determined.The calculated finacial burden for the each of our hospitalized patient is 1052 TL. The studies in foreign countries determined that infection associated complications are more frequent than the other complications. This situation is thought to be a result of development level of countries.Varicella related hospitalization rate is identified according to the data taken from the other pediatric clinics in the province of Ankara. Determined hospitalization rate for the patients previously healthy is 10.6/100.000, for all patients complication rate is 8.7/100.000.Some of the rates determined in our study are compared with the foreign country studies using the data of the prevaccine period. Vaccination programme could be useful for preventing disease and for reducing the morbidity, mortality and financial burden of varicella disease.