Bilgisayarlı tomografinin böbrek kitlelerinin incelemesinde kullanımı ve bir prognostik belirteç olarak değerlendirilmesi
The use of computerized tomography in evaluatıon of renal masses and its importance as a prognostıc tool
- Tez No: 266815
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BEDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız non invazif bir tanı aracı olan BT nin böbrek tümörlerinin tanısı ve evrelendirmesindeki değerini incelemenin yanı sıra, histolojik tip ve grade belirlemedeki yerini araştırmak ve 4 cm den küçük kitleler başta olmak üzere muhtemel bir prognostik araç olarak kullanımını değerlendirmektir.Hastalar ve Yöntem: 2007 ? 2009 yılları arasında nefrektomi yapılmış, öncesinde dinamik renal BT incelemesi olan, patoloji sonuçlarına ulaşılabilen 87 hasta incelmeye alındı. Dinamik renal BT incelemesinde kitlelerin prekontrast ve postkontrast dansiteleri ölçüldü ve kontrast farkları kaydedildi. Çalışma parametreleri olarak hasta yaşı, cinsiyeti, kitlelerin boyutları, patolojik ve klinik evreleri, histolojik tipleri, Fuhrman gradeleri alındı.Bulgular: Çalışmaya alınan 87 hastadan 34'ü (%39.1) kadın, 53'ü (%60.9) erkek idi. Kitlelerin histolojik incelemelerinde, 6 adet Onkositom, 4 adet Anjiomyolipom, ve 77 adet RHK saptandı. RHK alt gruplarına ayrıldı. 63 adet Şeffaf hücreli karsinom, 5 adet kromofob karsinom ve 9 adet papiller karsinom RHK alt tiplerini oluşturmakta idi.Yapılan analizde hem postkontrast hem de kontrast farkı açısından onkositomlar ve AML'ler RHK grubuna oranla daha yüksek değerler göstermişlerdir. Postkontrrast değerleri Onkositom grubunda 138,5 ± 22,5 HU, AML grubunda 127 ± 18,6 HU ve RHK grubunda 84,5 ± 43,3 HU olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the value of Computerized Tomography (CT), a non invasive imaging modality, in diagonosis and staging of renal tumors as well as its value in grading and histologic differantion of tumors. We also evaluated its use as a prognostic tool especially for tumors of 4 cm or less in diameter.Patients and Method: 87 patients which were pre-operatively underwent CT and had nephrectomy between years 2007 ? 2009 were rewieved. All patients had aaccessable pathologic results. The density of masses were measured precontrast and postcontrast injection. The enhancement degree and patterns of masses were noted. The parameters used in study were, patient age, sex, the size of tumor, pathologic and clinical stages, histologic types and Fuhrman grades of the mass.Results: There were 87 patients in work group ( 34 were female [%39.1] and 53 were male [%60.9]). The histologic distrubution was 77 enal Cell Carcinomas (RCC), 6 Oncocytomas and 4 Angiomyolipomas (AML). RCC subtypes were ; 63 Clear Cell subtype , 5 Chromophobe subtype and 9 Papillary subtype.Both AML and Oncocytoma groups were significantly higher enhancing than RCC group. The degrees of enchancement were 138,5 ± 22,5 HU, 127 ± 18,6 HU and 84,5 ± 43,3 HU respectively.