Beden eğitimi ve spor yüksekokulu özel yetenek sınavına giren adayların kaygı düzeyleri ile özel yetenek sınav performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between anxiety levels and exam performances of the candidate students entering the special ability exam for school of physical education and sports program
  1. Tez No: 266942
  2. Yazar: ARMAĞAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAŞKIN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavına giren adayların durumluk ve sürekli kaygı durumları ile sınav performansları arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın evreni İnönü Üniversitesi 2009-2010 eğitim öğretim yılında İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavına katılan 1060 adaydan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu adaylardan gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 648 aday oluşturmaktadır. Araştırmada sınava giren adayların kaygı durumlarını belirlemek için Spielberger'in Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Bu çalışmada, elde edilen veriler değerlendirilirken ölçme araçlarının birinci bölümünde yer alan bağımsız değişkenler için betimsel istatistik hesaplamaları yapılmıştır. Varyanslar homojen olmadığı için, katılımcıların verdikleri yanıtların bağımsız değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Mann Whitney U ve Kruskal Whallis H Testi yapılmıştır. Araştırmada cinsiyet değişkeni açısından kadın adayların erkek adaylardan daha kaygılı olduğu ve özel yetenek sınav puanı (ÖYSP) arasında anlamlı biçimde farklılık olduğu, kadınlar ve erkekler arasında kadınların birinci aşama puanına bakıldığında erkek adaylardan daha başarılı olduğu, ikinci aşama puanlarında ise cinsiyet açısından farlılık olmadığı tespit edilmiştir. Adayların sınava giriş sayısı, branş yapma süreleri, mezun olunan lise türü, 1. aşama ve 2. aşama sportif başarı puanları ile kaygı puanları arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Araştırmada durumluk-sürekli kaygı puanları ile ÖYSP puanları arasında pozitif yönde düşük seviyede korelasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aims at analyzing the relationship between the state and trait anxiety levels and exam performances of the candidate students entering the special ability exam for School of Physical Education and Sports program in terms of some variables. The population of the research comprises 1060 candidates taking the special ability exam held by Inonu University School of Physical Education and Sports in 2009-2010 academical year. The sample of the research consists of 648 of these candidate students who volunteered to participate into the study. In order to measure the anxiety levels of the participants who are taking the exam, Spielberger?s State-Trait Anxiety Inventory was used. In the evaluation of the data obtained in this study, descriptive statistical methods were used for the independent variables in the first part of the instruments. Since variances were not homogeneous, Mann Whitney U and Kruskal Whallis H Tests were used to determine whether participants? scores differed by independent variables. In terms of gender variable, it was found that female candidates were more anxious than male candidates, there was a significant difference between special ability exam scores (ÖYSP), female candidates were more successful than male candidates in terms of their scores at first stage, and no gender-related differences were observed between the scores at second stage. No significant difference was observed between candidates anxiety scores in terms of how many times the candidate has taken the exam, how long the candidate has been performing the sport branch, type of high school, 1st stage and 2nd stage sportive achievement scores. Moreover, a slight and positive correlation was found between state-trait anxiety scores and ÖYSP scores