Farklı yerleşim bölgelerinde yaşayan sağlıklı yaşlılarda fiziksel fonksiyonun değerlendirilmesi
Physical function evaluation of the living in different residential areas healthy elderly
  1. Tez No: 266985
  2. Yazar: TUĞBA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Geriatri, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Geriatrics, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşlanmayla birlikte fiziksel, ruhsal ve çevresel pek çok faktör ile ilişkili olarak fiziksel fonksiyon azalır. Bu çalışma farklı yerleşim bölgelerinde yaşayan sağlıklı yaşlılarda fiziksel fonksiyonu değerlendirmek amacı ile planlanmıştır.Çalışmada 88'i şehirde yaşayan, 86'sı köyde yaşayan olmak üzere toplam 174 yaşlı değerlendirildi. Yaşlıların sosyo-demografik özellikleri kaydedildi. Olguların fiziksel fonksiyonlarını değerlendirmek için yatak içinde sağa ve sola dönme, sırt üstü yatış pozisyonundan oturmaya gelme, oturmadan ayağa kalkma, sandalyeye 5 tekrarlı oturup kalkma, elli adım yürüme, 4 basamak merdiven çıkıp inme performanslarını gerçekleştirme süreleri kronometre ile ölçüldü. Olguların fiziksel aktivite düzeyilerini değerlendirmek için `Compendium' fiziksel aktivite anketi ve yaşam kalitelerini değerlendirmek için `Nottingham' sağlık profili kullanıldı.Köyde yaşayan kadınlar 4 basamak merdiven çıkıp inme aktivitesini şehirde yaşayanlara göre daha uzun sürede tamamlamıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Physical function which decreases with ageing is associated with many factors that physical, psychological and environmental. This study was designed to evaluate physical function of healthy elderly living in different residential areas.In this study, 88 people living in cities and 86 people living in the village totally 174 elder people were evaluated. Socio-demographic characteristics were recorded for the elder people. Elder?s physical function to evaluate in the bed to the right and left rotation, supine recumbent position from seated to come, without sitting down to just stand up, chair 5 times to sit up, fifty step walk, 4 step ladder out of performance to perform time stopwatch was measured. To assess physical activity of elders `Compendium? of physical activity scale and to evaluate quality of life the `Nottingham? health profile was used.Women living in villages was completed in 4 steps to climb stairs performance in long-term than those of urban residents (p0.05).