Genç futbolcuların psikolojik becerileri ve fiziksel uygunluk düzeylerinin incelenmesi
Investigating psychological skills and physical fitness levels of young football players
- Tez No: 631902
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Genç futbolcuların psikolojik becerileri ve fiziksel uygunluk düzeylerinin yaş aralığına ve oynadıkları mevkilere göre ne düzeyde olduğu problem cümlesini oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu Trabzon ilindeki 14-17 yaş arası 88 lisanslı erkek futbolcu oluşturmuştur. Çalışmaya katılan futbolcuların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri yapılarak vücut kitle indeksleri hesaplanmıştır. Futbolcuların motorik özelliklerinin belirlenmesinde, bacak kuvveti, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, esneklik, 20 metre sürat, çabukluk ve 20 metre mekik koşusu testleri uygulanmıştır. Psikolojik beceri düzeylerini ölçmek için Konter (2002) tarafından ölçekleştirilen“Futbolda Psikolojik Beceriler Ölçeği (FPBÖ-16)”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk ile incelenmiştir. Veriler normal dağıldığından dolayı futbolcuların fiziksel, motorik ve psikolojik özellikleri Tek Yönlü Varyans Analizi ile test edilmiştir. Ayrıca motorik özellikler ile psikolojik beceriler arasındaki ilişkinin tespitinde Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Veriler ortalama ± standart sapma şeklinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the psychological skills and physical fitness levels of young football players in terms of age range and positions that they play. The sample consisted of 88 registered male football players aged between 14 and 17 in Trabzon. The body mass index (BMI) of the football players was calculated by measuring their height and body weight. Leg strength, vertical jump, standing long jump, flexibility, 20-meter sprint performance, agility, and 20-meter shuttle run tests were used to determine the motor characteristics of the football players. The Psychological Skills in Football Scale developed by Konter (2002) was used to measure psychological skill levels. Statistical analysis was performed using IBM SPSS software version 23. The Shapiro-Wilk test was used to test the assumption of normality. Because the data were normally distributed, the physical, motor and psychological features of the football players were analysed using one-way analysis of variance. The Pearson product-moment correlation coefficient was used to analyse the relationship between motor characteristics and psychological skills. The data were presented as mean ± standard deviation.