Adjuvan kemoterapi olarak antrasiklin-taksan içeren kombinasyonları alan meme kanserli hastalarda yan etkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of adverse events at adjuvant chemotherapy used in breast cancer that included antracyclines and taxanes
  1. Tez No: 267443
  2. Yazar: AYŞE DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YAMAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Meme kanseri tüm kadın kanserlerinin dörtte birini oluşturur. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerde akciğer kanseri ve kolorektal kanserden sonra üçüncü sırayı alır. Bu nedenle son yıllarda meme kanserinde adjuvan tedaviler ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Meme kanseri kür olabilen bir hastalık olması nedeniyle adjuvan tedavilerdeki ilaç dozlarının yoğunluğu arttırılarak kür elde edilmeye çalışılmaktadır. Doz yoğunluğunun artışı hasta yaşam kalitesini bozan bazı yan etkileri beraberinde getirmiştir. Biz de çalışmamızda meme kanserinde son zamanlarda sık kullanılan antrasiklin taksan içeren adjuvan tedavi kombinasyonlarına bağlı gelişen yan etkileri inceledik.Çalışmada 100 meme kanseri tanılı hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların tanı anında 60'ı (%60) premenopozal, 40'ı (%40) postmenopozaldi. Yetmiş üç hasta (%73) ER (+), 75 hasta (%75) PR (+), 31 hasta (%31) cerb B2 (+)'ti. Hastaların 50'si (%50) 1-3 lenf nodu (+), 30 hasta (%30) 4-9 lenf nodu (+), 14 hasta (%14) ?10 lenf nodu (+) ve 6 hasta (%6) lenf nodu negatifti. Nod (-) hastaların ER (-) olduğu dikkati çekti. Ayrıca bu hastaların aynı zamanda tümör boyutunun 2 cm'in üstünde olması, yüksek dereceli olması, cerb B2 (+) ve 35 yaştan genç olması bir ya da daha fazla yüksek risk faktörüne sahip oldukları görüldü. Hastaların 31'i doz yoğun tedavi alırken 69'u standart tedavi almıştı.Çalışmamızda standart grupta nötropeni oranı yüksek çıksa da yaşamı tehdit eden febril nötropeni yine standart gruptaki hastalarda gelişti. Dozyoğunluğunun artışı ile beraber nöropati gelişiminde de artış olduğu ve nöropati gelişen hastaların hepsinin paklitaksel alan hastalardan olduğu görüldü. Ayrıca diğer çalışmalarda dosetaksel ile daha fazla görülen tırnak değişikliklerinin doz yoğunluğu arttırıldığında paklitakselle de görülebileceği gösterildi.Ülkemizde doz yoğun ve standart antrasiklin ? taksan içeren rejimlere bağlı gelişen yan etkilerin karşılaştıması ile ilgili yapılmış bir çalışma yoktur. Doz yoğun kombinasyonların tedaviye girmesi ile sağkalım oranlarında elde edilen iyileşme bu tedavilerin daha çok kullanılmasına neden olacağından, çalışmamızda yan etkilerin daha dikkatli izlenmesi ve hasta ile paylaşılmasının önemi vurgulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer constitutes one fourth of all female cancers. Breast cancer is the third leading cause of cancer death after pulmonary and colorectal cancer. So, recently there has been made many studies concerning the adjuvant therapies. Since breast cancer is a disease that can be cured, to obtain cures by increasing the intensity of the drug doses in adjuvant therapies is attempted. Increase in the dose intensity has brought some side effects impairing the life quality of the patient. We studied the side effects associated with the adjuvant therapy combinations containing anthracycline-taxane which is the most frequently used recently in the breast cancer.In the study, the files of one hundred patients with diagnosis of breast cancer were investigated retrospectively. Sixty of the patients (60%) were premenopausal and 40 of them (40%) were postmenopausal (40%). Seventy three patients (73%) were ER(+), seventy five patients (75%) were PR(+) and thirty one patients were cerb B2(+). Fifty of the patients (50%) had 1 to 3 involved lymphatic nodes, thirty patients had (30%) had 4 to 9 involved lymphatic nodes, fourteen patients (14%) had ?10 involved lymphatic nodes and six patients had no involved lymphatic node. It was noticed that the patients without involved lymphatic nodes were also ER(-). Furthermore, it was observed that the these patients had one or more than one higher risk factors such as the tumor dimension greater than 2 cm, being in higher degree, being cerb B2(+), being younger than 35 years old. While 31 of the patients received intensive therapy, 69 of them received standard therapy.In our study, although the neutropenia ratio was higher in the standard group, the febrile neutropenia threatening the life was developed again in patients belonging to standard group. It was also seen that there was also an increase in the development of neuropathy together with the increase in dose intensity and that all of the patients in which neuropathy was developed were receiving paclitaxel. Moreover, it was demonstrated that the nail changes seen with docetaxel in other studies can be also seen with paclitaxel when dose intensity is increased.In our country there is no study concerning the comparison the side effects associated with either intensive or standard regimens containing anthracycline-taxane. Since the improvement in the survival ratios obtained with the introduction of dose-intensive combination into the therapy will cause more use of these treatments, to emphasize the importance of following carefully the side effects and that of sharing this with the patient was aimed in this study.