Akut göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda gated miyokard perfüzyon sintigrafisinin değeri: Anjiografik SYNTAX Skoru ile karşılaştırma
The role of myocardial perfusion scintigraphy with gated spect technıque in evaluation of patients with acute chest pain: Comparison with angiographic SYNTAX score
  1. Tez No: 267450
  2. Yazar: SEYHAN KARAÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Akut göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda gated myokard perfüzyon sintigrafisinin (GMPS) tanısal ve prognostik değerlerinin belirlenmesi ve sintigrafik semikantitatif veriler ile anjiografik SYNTAX skorunun karşılaştırılmasıdır.Yöntem: Çalışmaya akut göğüs ağrısı ile acil servise başvuran, toplam 138 hasta dahil edildi. Yüksek riskli akut koroner sendromlu (AKS) 66 hasta koroner yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Yapılan koroner anjiografi (KAG) bulguları, SYNTAX skorlama tekniğine göre değerlendirildi. Hastalara, klinik olarak stabil hale geldikten sonra, tek gün-nitratlı rest/ vazodilatör stres protokolü ile gated myokard perfüzyon sintigrafisi (R/SGMPS) yapıldı ve 4DM-SPECT programı kullanılarak 17 segment-5 dereceli skorlama yöntemine göre değerlendirildi. Anjiografik ve sintigrafik veriler, Pearson korelasyon testi kullanılarak karşılaştırıldı. Düşük-orta riskli AKS'li 72 hastaya RGMPS görüntüleme yapıldı. Perfüzyon defekti saptanan hastalar koroner yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Normal perfüzyon saptanan hastalara bir hafta içinde SGMPS görüntüleme yapıldı. Tüm hastalar ciddi kardiyak olay (CKO) gelişimi açısından 15±3 ay süreyle takip edildi.Bulgular: Düşük-orta riskli grupta RGMPS ve SGMPS görüntülemelerin sırasıyla, duyarlılıkları %100 ve %86; özgüllükleri %99 ve %98; NPD'leri %100 ve %98; PPD'leri %80 ve %86; doğrulukları %98 ve %97 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the diagnostic and prognostic efficacy of myocardial perfusion scintigraphy with quantitative gated SPECT technique (GMPS) in patients with acute chest pain and to compare GMPS parameters and coronary angiographic SYNTAX score.Material and methods: The study consisted of 138 consecutive patients presenting with acute chest pain. The identifying high-risk patients for acute coronary syndrome (ACS) was performed coronary angiography (CAG) and calculated SYNTAX score. Patients underwent nitrate-enhanced rest followed by vasodilator stres GMPS (R/SGMPS). The identifiying low and intermediate risk patients underwent rest GMPS. The patients with positive scan were admitted. Patients with a negative scan were discharged and underwent stress GMPS within a week for likely CAD. All patients were followed up for 15± 3 months for major advers coronary event (MAE).Results: In the low and intermediate risk group RGMPS and SGMPS showed, sensitivity 100%, 86% and specifity 99%, 98% and negative predictive value 100%, 98% and positive predictive value 80%, 86% and accuracy 98%, 97% respectively.