Timus cerrahisinde klinik deneyimimiz
Our clinical experimentation of thymic surgery
  1. Tez No: 267473
  2. Yazar: OSMAN KORCAN TİLKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Temmuz 2002 ? Mart 2010 tarihleri arasında timik lezyon nedeniyle takip edilen 30 olgu incelendi.Olgular yaş, cinsiyet, şikayet, lezyon lokalizasyonu, girişim yolu, yapılan rezeksiyon ve histopatolojik tanı açısından retrospektif olarak değerlendirildi ve literatür bilgileri ile karşılaştırıldı. Anterior mediastinal kompartmandaki lezyonlarının %47'sini, tüm mediastinal lezyonların %20'sini timik tümörlerin oluşmaktadır.Tanıda kullanılan en önemli yöntem bilgisayarlı tomografidir. Timik tümörlerin en önemli özelliği tümörün kapsüllü olup olmaması ve komşu yapılara invazyon gösterip göstermemesidir. Dolayısıyla da hastanın tedavisinde en önemli husus klinik görünüm, doğru evrelendirilmesi ve histopatolojik tipinin doğru bildirilmesidir. Bununla birlikte hastaya yapılacak olan komplet bir cerrahi rezeksiyon hastanın yaşam kalitesine önemli katkı yapmaktadır. Timomalardaki en önemli prognostik faktörler; hastanın klinik evrelendirilmesi ve histopatolojik sınıflandırılması, komplet rezeksiyon, büyüklüğü ve damarsal yapılara invazyonudur.Çalışmamıza dahil edilen 30 olgunun 17'si timoma, 6'sı timik hiperplazi, 3'ü timik kist, 2'si timik karsinom ve 2'si timik karsinoid tümördü. Tanı, sıklıkla PA akciğer grafisi ve toraks BT ile konuldu. Preoperatif değerlendirme sonrasında hastalara uygulanan cerrahi sonuca göre, olguların büyük bir çoğunluğunun erken evrede olduğu görüldü ve hastaların uygulanan total cerrahi rezeksiyon ile küratif sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Thirthy patients who admitted to Gazi University Departmant of General Thoracic Surgery with diagnosis of thymic lesions between July 2002 and March 2010 are investigated.All of the patient were analysed retrospectively for age, gender, complaint, lession localication, surgical procedure and histopathological diagnosis. We compared our results with existing literature.In the diagnosis, the most important used method is computerized tomography . The most important feature of the thymic tumors is capsulated or not and showing invasion to the neighbouring tissues. Because of these, the most important matter in treatment of patients is clinical appearance, accurate staging of this and accurately report of the histopathological type. Besides, complete surgical resection which is done to the patient provides an important survival. The most important prognostic factors in the thymomas; the clinical staging of the patients, the histopathological staging, complete resection, its size and the invasion of vascular tissues.Our studies included 30 patients, 17 of them thymoma,6 of them thymic hyperplazia ,3 of them thymic cyst, 2 of them thymic carcinoma and 2 of them thymic carcinoid tumour.The diagnosis is made often by PA lung radiograph and thoracic BT. After preoperative evaluation, according to surgical results, most of the patients are in the early stage and the curative results were obtained with total surgery resection applied to the patients .