Pnömoniye bağlı tip 1 solunum yetmezliğinde yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisi, nazal kanül ile verilen oksijen tedavisinden daha etkili midir?
Is TYPE 1 insufficiency deficiency with pneumonia patients high flow nazal cannula oxygen treatment more effective of oxygen treatment provided by nazal cannula?
  1. Tez No: 615596
  2. Yazar: SAADET ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ŞENER CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Solunum sisteminin temel görevi akciğerlerde O2 ve CO2 değişimi yapmaktır. Bunun için akciğerin pompa fonksiyonu ve gaz değişim ünitelerinin normal ve birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir. Eğer bu ünitelerden birinde veya ikisinde birden bozukluk ortaya çıkarsa solunum yetmezliği gelişir. Pnömoni; alt solunum yollarının savunma mekanizmalarının bozulması sonucu ortaya çıkan akciğer parankiminin eksudatif konsalidasyonu olup enfeksiyona bağlı mortalitenin en sık sebebidir. Pnönoniye bağlı solunum yetmezliğinde daha çok nazal kanül oksijen tedavisi uygulanmaktadır. YANKO ise son yıllarda kritik hastalarda kullanımı artan noninvaziv mekanik ventilasyon yöntemlerinden biridir. Biz bu çalışmada hipoksemik solunum yetmezliği nedeni ile hastaneye yatan hastalarda YANKO tedavisinin nazal kanül ile oksijen tedavisinden daha etkin olduğunu göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız randomize kontrollü prospektif bir çalışma olup Haziran 2018-Haziran 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde pnömoni ve tip 1 solunum yetmezliği tanısı ile yatırılan hastalar dahil edildi. Hastaneye yatış gerektiren hastalardan yatışı sırasında oda havasında alınan kan gazında PO245 ) olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Nazal kanül ile oksijen tedavisi için merkezi oksijen sistemi kullanıldı. YANKO tedavisi için Fisher&Paykel HEALTHCARE AIRVO 2 (East Tamaki, Auckland 2013, New Zealand) cihazı kullanıldı. İstatistiksel analizler için NCSS 2007 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken iki grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanıldı. Üç ve üzeri takip grup görülen değişimlerin ölçülmesinde Friedman testi kullanıldı. Farklılığa neden olan ölçümlerin belirlenmesinde Wilcoxon Signed Rank testi kullanıldı. Niteliksel verilerin analizinde ise Pearson Chi-Square testi kullanıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Exchanging O2 and CO2 gases between air and blood circulation is the main duty of human respiratory system. In order to execute this, gas exchange units and and the pumping function of human lungs need to work harmoniously. If either of these systems do not function properly, respiratory insufficiency becomes inevitable. Pneumonia, is the leading cause of mortality due to infective pathologies, happens when defensive mechanisms of the lower respiratory tract are broken causing exudative consolidation in lung parenchymal tissue. O2 treatment with nasal cannula is usually the preferred option on respiratory insufficiency in pneumonia patients. HFNC is one of the noninvasive mechanical ventilation techniques that has been used on critically ill patients at an increasing rate. In this study, we examined whether HFNC could be a a better option than nasal cannula on the patients who were hospitalized due to hypoxemic respiratory insufficiency. Materials and Method: In this randomized controlled prospective study, we included patients who were hospitalized with the diagnosis of pneumonia or type 1 respiratory insufficiency in SBU Lutfi Kırdar Research and Training Hospital between June-2018 and June-2019. Our inclusion criteria for type 1 respiratory insufficiency were PO245), have been either using home LTOT-BPAP, were excluded from this study. Hospital central O2 distribution system were used to source nasal O2 cannulas in this study. Fisher&Paykel HEALTHCARE AIRVO 2 (East Tamaki, Auckland 2013, New Zealand) devices were used for HFNC treatment. We used Mann Whitney U statistical test to compare two groups. Friedman's statistical test were used to compare the change-over values in follow –ups among three groups or more. Wilcoxon Signed Rank test were used to measure statistically significant differences between the comparison groups. We analyzed non-numerical data with Pearson Chi-Square tests.