Dirsek düzeyinde ulnar sinir kısa segment sinir iletim çalışması referans değerlerin belirlenmesi
Determine reference values of ulnar motor nerve transmission at the shorter segments at the elbow
  1. Tez No: 267734
  2. Yazar: MURAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YAĞIZ ON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, ön kol ve dirsek segmenti ile, dirsekte 100mm segment içerisindeki, 20mm kısa segmentlerde ulnar sinir motor iletimi referans değerlerinin belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, periferik sinir sistemi rahatsızlığı düşündürecek semptom veya bulguları olmayan, bilinen risk faktörü taşımayan ve nörolojik muayeneleri normal olan, rutin elektrofizyolojik incelemelerinde patoloji saptanmayan sağlıklı gönüllüler üzerinde yapıldı. Her yaş grubunda 20 kadın ve 20 erkek olacak şekilde, toplam 200 gönüllüde 400 kol incelendi. Gönüllülerin yaş, cins, vücut ağırlığı, boy, Beden Kitle İndeksi(BKİ) değerleri kaydedildi. Kısa segment sinir iletim çalışmasında, dirsek 90 derece fleksiyonda ve omuz eksternal rotasyonda iken Abduktör Digiti Minimi (ADM) kasından kayıtlama yapıldı. 20mm segmentlerdeki birleşik kas aksiyon potansiyeli (BKAP) amplitüdleri arasındaki yüzdelik farkları, distal latans fark değerleri ve iletim hızları hesaplandı. Amplitüd ve iletim hızı normalin alt sınırı için 5.persentil değerleri, latans normalin üst sınırı için 95. persentil değerleri referans alındı.Bulgular: Dominant ve non-dominant veriler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı için, veriler dominant koldan elde edildi. Konvansiyonel yöntem ile elde edilen, iletim hızı normalin alt sınır değerleri, ön kol segment (51m/sn) ve dirsek segment(50m/sn), ile dirsek segmentinde ön kol segmentine göre normalin üst sınırları iletim hızı azalması (10.5m/sn) ve amplitüd düşüşü (%11) değerleri ?American Association of Electrodiagnostic Medicine" (AAEM) tanı kriterleri ile uyumlu bulundu. Dirsekteki kısa segmentlerdeki iletim hızı değerlerinde normalin alt sınırı değerleri, dirsek ile dirseğin 20mm proksimali arasındaki segmentte 30m/sn, dirsek ile dirseğin 20mm distali arasındaki segmentte 34m/sn, diğer segmentlerde ise 40m/sn olarak belirlendi. Kısa segmentlerdeki latans farklılığı için normalin üst değerleri de, dirsek ile dirseğin 20mm proksimali ve 20mm distali arasındaki segmentlerde 0.6sn, diğer segmentlerde ise 0.5sn olarak hesaplandı. Her bir kısa segmentteki amplitüd düşüş oranlarının üst sınırının ise %10 civarında olduğu belirlendi. Kadınlarda ön kol ve dirsek segmentindeki iletimler ile dirseğin 20mm distali - 40mm distali arasındaki kısa segmentlerdeki iletimlerin erkeklere göre daha hızlı olduğu saptandı. Beden kitle indeksi arttıkça, gerek ön kol ve dirsek segment iletim hızlarının, gerekse dirsek ile dirseğin 20mm proksimali arasındaki kısa segmentteki iletim hızlarının arttığı, yaşın sinir iletimlerine anlamlı etkisinin olmadığı izlendi.Tartışma ve Sonuç: Referans değerler oluşturabilmek amacı ile, sağlıklı gönüllü seçimi dikkatli yapılmalı, çalışma popülasyonu geniş tutulmalı ve analizler için uygun istatistiksel yöntem seçilmelidir. Referans değer olarak kullanılacak persentil değerine, klinik duruma göre karar verilmelidir. Sonuçlar yorumlanırken, referans değerlerin yaş, cinsiyet, boy, BKİ gibi değişkenler ile ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır. En ideali, her EMG laboratuarının kendi referans değerlerini oluşturmasıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine reference values of ulnar motor nerve transmission at the shorter segments of 20mm within segments of 100mm at the elbow, along with forearm and elbow segments.Materials and Methods: Our study was carried out on healthy volunteers who were lacking symptoms and findings indicating any peripheral nervous system disorder, not possessing known risk factors and had normal neurological examinations and whose routine electrophysiological examinations could not demonstrate any pathology. A total of 400 arms in 200 volunteers, as to be 20 women and 20 men in each age-group, were examined. Volunteers? age, gender, weight, height, body mass index (BMI) values were recorded. In the shorter segment nervous transmission study, while elbow was in 90-degree flexion and shoulder was in external rotation, recording was performed on the muscle of Abductor Digiti Minimi (ADM). The percentage differences between amplitudes of combined muscle action potential (CMAP) within segments of 20mm, difference values of distal latans and transmission rates were calculated. 5. percentile values were taken as reference for lower limits of normal amplitude and transmission rate and 95. percentile values for upper limits of normal latans.Results: Since there was no statistically significant difference between dominant and non-dominant data, data were obtained from dominant arm. The values of lower limits of normal transmission rate, obtained through conventional method, along with forearm segment (51m/sec.) and elbow segment (50m/sec.), decrease in upper limits of normal transmission rate (10.5m/sec.) and amplitude reduction (11 %) values compared to forearm segment in elbow segment have been found consistent with diagnostic criteria of ?American Association of Electrodiagnostik Medicine? (AAEM). The lower limits of normal transmission rate values in transmission rate values at the shorter segments of elbow were found as 30m/sec. in the segment between elbow and 20mm proximal to the elbow, as 34m/sec. in the segment between elbow and 20mm distal to elbow and as 40m/sec. in other segments. Values over normal for the latans difference at shorter segments were calculated as 0.6sec. for the segments between elbow and 20mm proximal and 20mm distal to the elbow; it was calculated as 0.5sec. in other segments. The upper limit of amplitude reduction rate in each shorter segment was about 10 %. In women transmissions between forearm and elbow segments, as well as those between 20mm distal and 40mm distal to elbow were found faster than in men. It was observed that as body mass index is increased, the transmission rates in both forearm and elbow, as well as in shorter segment between elbow and 20mm proximal to the elbow increased and age had not any significant effect on nervous transmission.Discussion and Conclusion: In order to form reference values, emphasis should be placed on selection of healthy volunteers, an extended study population should be compiled and an appropriate statistical method should be selected for analyses. The percentile value to be used as reference value should be determined according to clinic status. While the results are being interpreted, the relationship between reference values and variables such as age, gender, height and BMI should be considered. The most ideally, each EMG laboratory should form its own reference value.