Baş-boyun radyoterapisi uygulanan hastalarda glutamin kullanımının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of glutamin supplements on quality of life in head and neck cancer patients who received radiotherapy
  1. Tez No: 267783
  2. Yazar: AHMET ÇİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TURKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Baş boyun kanserlerinde kombine tedavi şemalarının yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile tedavi sırasında ve sonrasında görülen yan etkiler ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişen yan etkiler total doz, fraksiyon dozu, tedavi volümünün genişliği,total tedavi süresi,hastalığın evresi,radyoterapi veya cerrahinin uygulanma sırası ,cerrahi teknikler ve kemoterapi gibi çok sayıda faktöre bağlı olarak değişmektedir.Bu komplikasyonları azaltmak için 3 boyutlu konformal radyoterapi veya IMRT, tedaviyle eş zamanlı ağız bakım solüsyonları, kremler,beslenme ürünleri kullanılabilir.Kliniğimizde baş boyun tümörü tanısı almış hastalarda glutamin kullanımının yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla 2009 Eylül ayında prospektif bir gözlem çalışması başlatıldı.Çalışmamızda baş boyun kanseri tanısı ile kliniğimizde glutamin 30 gr/gün kullanan primer yada postoperatif radyoterapi uygulanan, kemoterapi uygulanmayan ya da kemoterapi alan rastgele seçilen 31 olgu, gelişen erken yan etkiler açısından sorgulandı, QLQC30 ve H&N35 yaşam kalitesi anketleriyle değerlendirildi. Toksisite değerlendirilmesi RTOG/EORTC akut etki kriterlerine göre yapıldı.QLQC30 ve H&N35 yaşam kalitesi anketleri tedavi öncesinde ve tedavi sırasında haftada bir, tedaviden 1 ay sonra doktor gözleminde dolduruldu.Genel skorlamada global skor, fiziksel fonksiyon, ağız açma bozukluğu, kilo verme ve alma istatiksel anlamlılık bulunmadı. Ağrı,yutma güçlüğü,duyusal bozukluk,konuşma bozukluğu,diş problemleri,ağız kuruluğu,tükürük yapışkanlığı istatiksel anlamlı bulundu.Cerrahi uygulanan olgularda ağrı, yutma güçlüğü, duyusal bozukluk, konuşma bozukluğu, ağız kuruluğu, tükrük yapışkanlığı; kemoterapi uygulanan hastalarda fiziksel fonksiyon, yutma güçlüğü, duyusal bozukluk, konuşma bozukluğu, tükürük yapışkanlığı, kilo verme istatiksel anlamlı bulundu.Glutamin kullanımıyla yaşam kalitesi oranlarını arttırmayı hedefleyerek başlattığımız çalışmada istenilen sonuca ulaşılamamıştır. Sonuçların değerlendirilmesi için hasta sayımızın az olduğu düşünülmektedir. Hedeflediğimiz sonuçların gösterilebilmesi için çok hasta sayılı plasebo karşılaştırmalı prospektif randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
At 2009 September patients with head and neck cancer treated with RT at our center were prospectively evaluated for using glutamine effect to quality of life.Randomly selected 31 phenomenon?s which were questioned are 30gr/day glutamin were taken by the patients were treated by primary or postoperative radiotherapy, receive chemotherapy or not receive chemotherapy , in terms of early sife effects. And the phenomenon?s were evaluated with QLQC30 and H&N35 quality of life surveys. Evaluation of toxicity was done by taking into consideration reference to RTOG/EORTC acute effect criterias. Surveys of QLQC30 and H&N35 quality of life were filled before the treatment, during the treatment and after the treatment under the observation of medical doctor.In general scoring; Global score, physical function, mouth opening problem, weight loss, weight gain was not found statistically meaningfulness. Pain, dysphasia, sensorial, speaking and tooth problems, xerostomia, viscosity of saliva was found statistically meaningfulness.In cases, which were carried out surgery, pain, dysphasia, sensorial and speaking problems, xerostomia, viscosity of saliva and in the patients who received chemotherapy physical function, dysphasia, sensorial and speaking problems, viscosity of saliva, weight loss was found statistically meaningfulness.Desired results couldn?t be reached at the result of our study which was aimed to improve the quality of life by using glutamin. It is considered that number of patients are insufficient to get more realistic results. A great number of patient placebo comparised prospective randomized studies are needed to demonstrate the results which are targetted