Ultrasonografi eşliğinde gerçekleştirilen tiroid ince iğne biyopsilerinde, farklı teknik, farklı çapta iğne kullanımı ve patolog eşliğinde hasta başında değerlendirme uygulamasının tanısal yeterlilik açısından karşılaştırılması
Ultrasound guided fine-needle aspiration biopsies: Comparison of sample adequacy with different needle sizes, differrent sampling technics and with/without onsite cytologic analysis
  1. Tez No: 268005
  2. Yazar: MAHİ NUR PANCAR CERİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamızın amacı, ultrasonografi eşliğinde yapılan tiroid biyopsilerinde, farklı iğne kalınlıkları, farklı teknik ve işlem sırasında sitolojik yeterlilik değerlendirme uygulamasının tanısal yeterlilik açısından katkısını karşılaştırmaktır.Çalışmamıza, Ocak-Aralık 2009 tarihleri arasında tiroid ince iğne biyopsisi için başvuran, rastgele seçilmiş 400 olgu(343 kadın, 57 erkek, yaş aralığı=18-65 ortalama yaş=48) dahil edildi. Olgular, iğne kalınlığı(22 ve 27 gauge), hasta başı sitopatolojik değerlendirmenin yapılıp yapılmaması ve biyopsi tekniğine(aspirasyon ve kapiller) göre, rastgele seçilmiş 50'şer kişilik 8 gruba ayrılarak yeterlilik oranları karşılaştırıldı.Grupların sitopatolojik yeterlilikleri sırasıyla; grup I % 88, grup II % 88, grup III % 94, grup IV % 96 , grup V % 96, grup VI % 94, grup VII % 100 ve grup VIII % 98 olarak belirlendi. Gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı(p=0.054). Hasta başında sitopatolojik değerlendirme yapılan ve yapılmayan gruplar karşılaştırıldığında, yetersiz tanı alan 23 olgunun 17'sinin hasta başı sitopatolojik değerlendirme yapılmayan dört grupta olduğu dikkati çekmiş olup gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0.032). İğne kalınlıklarına göre gruplar değerlendirildiğinde ise yetersiz tanı alan 23 olgunun 11'inde(% 5,5) 22G, 12'sinde(% 6) 27G iğne kullanıldığı saptanmış olup gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır(p=1,000). Tekniğe göre gruplar değerlendirildiğinde, yetersiz tanı alan 23 olgunun 17'sinde(% 8,5) aspirasyon, 6'sında(% 3) kapiller teknik uygulandığı saptanmıştır. Bu yönden gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmıştır(p=0,032).Kapiller tekniğin uygulandığı, hasta başında sitopatolojik değerlendirme yapılan olgularda, yeterlilik oranlarının en yüksek olduğu saptandı. Bununla birlikte 22G iğne kullanılan gruplarda komplikasyon riski ve ağrı daha fazla olduğundan, hasta konforu ile tanısal duyarlılığın yüksekliği beraber düşünüldüğünde, ince iğne kullanılan, hasta başında sitopatolojik değerlendirme yapılan, kapiller tekniğin uygulandığı biyopsilerin tercih edilebilir olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the adequacy of samples obtained with different sized needles, different sampling technics and with/without onsite cytologic analysis.Four hundred patients (343 women, 57 men) with solitary(n=96) or multiple (n=304) thyroid nodules underwent ultrasound (US) guided fine-needle aspiration biopsies (FNAB). Patients were randomly divided to eight groups according to needle size (NS), biopsy technic and whether onsite cytologic analysis(OCA) was performed or not. Group I: NS=22G, aspiration technic, OCA(-), Group II: NS=27G, aspiration technic, OCA(-), Group III: NS=22G, capillary technic, OCA(-), Group IV: NS=27G, capillary technic, OCA(-), Group V: NS=22G, aspiration technic, OCA(+), Group VI: NS=27G, aspiration technic, OCA(+), Group VII: NS=22G, capillary technic, OCA(+), Group VIII: NS=27G, capillary technic, OCA(+). All procedures were performed with Hitachi EUB 8500 ultrasonography system and 10 MHz linear probe. Freehand biopsy technique was used.Sample adequacy rates were calculated for each group and compared with chi-square test. The adequacy rate were 88% in group I, 88% in group II, 94% in group III , 96% in group IV, 96% in group V, 94% in group VI, 100% in group VII and 98% in group VIII. There was no significant statistical difference between groups(p=0.054). In groups I, III, V and VII hematomas were developed after the procedures in five cases. The adequacy rate was 97% with the capillary action technic versus 91,5% with the aspiration technic(p=0,032). The adequacy rate was 94.5% with 22G needle versus 94% with 27G needle size(p>0,05). There was no statistical difference adequacy rates between 22G and 27G. However statistical difference was found between groups onsite cytologic analysis(OCA) was performed or not(p=0,032).Best results were obtained with capillary technic and onsite cytologic evaluation. However, the use of 22 gauge needles carries higher risk for complications. Our experience shows that, for high adequacy rates and patient comfort at the same time, thinner needles, capillary technic and onsite cytologic analysis should be the preferred approach.