Medium range production planning of 'Tacer' company 'a case study
Tacer firmasının orta dönemdeki üretim planlaması 'örnek çalışma'
- Tez No: 36191
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET TACER FİRMASININ ORTA DÖNEMDEKİ ÜRETİM PLANLAMASI“ÖRNEK ÇALIŞMA”HAZIRLAYAN Burak SÜER isletme yüksek lisans tezi bilkent üniversitesi - ankara EYLÜL, 1994 Denetleyen: Yar. Doç. Dr. Murat Mercan Bu çaîisruada, I9>4 yılimla üretimde doğabilecek soruıüaii öiıceâefi fark edebilmek için bir analiz yapilmistir. Tacer firmasinin yillik satis hacimlerine göre bir ürün siniflandirilmasi yapilmistir. Bunlarin 1994 yilindaki tahmini satis miktarlari belirlenmiş ve buna uygun olarak bir imalat programi çikarilmistir. Yapilan programin uygunluğunun tesbiti amaciyla bazi kapasite ve maliyet analizleri kullanilmistir. Bunlarin sonucunda kapasitede bazi yetersizlikler ortaya çikmistir. Bu sorunlarin çözülebilmesi için gerekli çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEDIUM RANGE PRODUCTION PLANNING OF“TACER”COMPANY“A CASE STUDY”BY Burak SÜER M.B.A. THESIS BILKENT UNIVERSITY - ANKARA SEPTEMBER, 1994 ?r V^£-S^3“i3s«J5f^=JJs5'>-Iii'”Supervisor: Asst. Prof. Dr. Murat Mercan In order to foresee the potential problems related with production, a production plan is undertaken for the year 1994. Product classification is determined according lo.Jm^annual sales volume of the company“Tacer”. A production schedule is prepared in relation with the forecast data of 1994. The schedule is examined by capacity requirements and financial analysis. Some capacity problems that are highlighted were investigated in the analysis section. Short and long term solutions were made to overcome the insufficient capacity.