Çorum ili genelinde faaliyet gösteren kömür ocaklarındaki radon gazının ölçülmesi
The measurements of radon gases at coal pits in Çorum
- Tez No: 268193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Çorum İli bünyesinde faaliyet gösteren ve özel şirket tarafından işletilen 2 farklı ilçede ve 3 farklı kömür ocağında radon gazı ölçümleri yapılmıştır. Her bir madene 25 ile 30 arasında CR-39 radon gazı detektörü madenlerin her bir farklı noktasına yerleştirilmeye çalışılmıştır. Yerleştirilen bu detektörlerin ortalama 45 gün ile 60 gün arasında bırakıldıkları yerlerde kalmaları sağlanmıştır. Toplanan detektörler hava ile teması iyice kesilmesi için alüminyum folyo ile sarılarak hava almayacak şekilde bantlanmışlardır. Bantlanan detektörler ÇNAEM' e götürülerek deneysel işlemlerden geçirilmiş ve 1 metreküpteki Becquerel (Bq/m3) cinsinden sonuçlar elde edilmiştir. Bulunan sonuçlar ICRP'nin ve TAEK'in önerileri doğrultusunda belirlenen sınır değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the radon gas measurements of three different coal pits that are run by a private company in two different towns of Çorum has been carried out. About 25-30 numbers of CR-39 radon gas detectors have been tried to place to the different points of coal pits. These detectors have been kept at these points for about 45-60 days. In order to prevent these detectors to contact with air, they have been covered with foils and bands. These covered bands have been taken to ÇNAEM and have been subjected to experimental process and lastly the Becquerel (Bq/m3) type of results in 1m3 has been obtained. The results have been compared with the limit values determined in the direction of ICRP and TAEK references.