Karayollarında buzlanmayı engelleyici toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin analizi ve PLC-SCADA ile denetimi
Analysis of ground coupled heat pump anti-ice system on motorways and its control using PLC-SCADA
  1. Tez No: 268194
  2. Yazar: YUNUS FAZIL EVİRGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez kapsamında ilk önce ısı pompasının özellikleri ve çeşitleri açıklanmış, ısı pompası çeşitlerinden biri olan toprak kaynaklı ısı pompası hakkında geniş bilgi verilmiştir. Genel anlamda toprak kaynaklı ısı pompası (TKIP) diğer ısı pompası çeşitleriyle karşılaştırılmış, çalışma prensibi ve çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra belli boyutlara sahip bir köprü için kurulması düşünülen toprak kaynaklı ısı pompası sisteminin ısıl hesapları verilmiştir. Bu hesaplar doğrultusunda sistemin süreç kontrolü için bir PLC (Programmable Logic Controller) ve SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) sistemi tasarlanmıştır. TKIP süreç denetleyicisi, genel olarak ısı pompasında kullanılan ekipmanlar, sistemin kullanıcıya sunduğu işlevsellikler, gelişmekte olan endüstriyel ürünler, ileride sistemin iyileştirilmesi ve diğer bir sistemle entegrasyonu düşünülerek kontrol kısmı için gerekli ekipmanların seçimiyle birlikte projelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, various aspects and types of heat pumps are given and ground source heat pump (GSHP), which is one of the heat pump types, is described in detail. GSHP is compared to other heat pump types and their principle of operation is presented. Then, thermodynamic design equations for a GSHP system are given, followed by an application of a bridge with certain dimensions. Finally, a process control using PLC (Programmable Logic Controller) and SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) systems is designed. The process control system has been designed by taking into account the equipments that may be used in a heat pump system, user functionality that the system offers, new industrial products, and it is open to expansion and integration with other systems in the future.