Thermally stimulated current study of traps distribution in TlGaSeS layered single crystals
TlGaSeS tek kristallerde tuzak dağılımlarının ısıl uyarılmış akım çalışması
  1. Tez No: 268482
  2. Yazar: HİSHAM NASSER
  3. Danışmanlar: PROF. NİZAMİ HASANLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Katkılanmamış TlGaSeS katmanlı tek kristallerindeki tuzak seviyeleri ve dağılımları ısıluyarılmış akım ölçümleri kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırmalar 10?160 K sıcaklık aralığında ve 0.6?1.2 K/s aralığındaki çeşitli ısıtma hızları ile yapıldı. Deneysel veriler aktivasyon enerjileri 12, 20 ve 49 meV olan üç elektron ve aktivasyon enerjisi 12 meV olan bir deşik tuzak merkezinin bulunduğunu gösterdi. Bu tuzak seviyelerinin yakalama kesit alanları ve tuzak yoğunlukları bulundu. Deneysel sonuçlar ile yavaş geri tuzaklanmaya ait teorik öngörülerin uyumlu olması bu tuzak seviyelerinde geri tuzaklanmanın ihmal edilebilir olduğunu gösterdi.TlGaSeS katmanlı tek kristallerinin optiksel özellikleri 400?1100 nm dalgaboyu aralığında gerçekleştirilen geçirgenlik ve yansıtıcılık ölçümleri ile araştırıldı. Oda sıcaklığındaki emilme verilerinin analizleri sonucunda optiksel dolaylı bant geçiş enerjisi 2.27 meV ve doğrudan bant geçiş enerjisi 2.58 meV olarak bulundu. 10?300 K sıcaklık aralığında gerçekleştirilen geçirgenlik ölçümleri sonucunda dolaylı bant aralığının sıcaklık ile değişim oranı bulundu. Ayrıca titreşim ve dağılma enerjileri, titreşim büyüklüğü ve sıfır frekans kırılma indisi belirtildi. TlGaSeS kristalinin monoklinik birim hücre parametreleri ve kimyasal bileşimi X-ışını toz difraksiyon çalışması ve enerji dağılımlı spektrum analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Trapping centres and their distributions in as-grown TlGaSeS layered single crystals were studied using thermally stimulated current (TSC) measurements. The investigations were performed in the temperature range of 10?160 K with various heating rates between 0.6?1.2 K/s. Experimental evidence has been found for the presence of three electrons trapping centres with activation energies 12, 20, and 49 meV and one hole trapping centre located at 12 meV. Their capture cross-sections and concentrations were also determined. It is concluded that in these centres retrapping is negligible as confirmed by the good agreement between the experimental results and the theoretical predictions of the model that assumes slow retrapping.The optical properties of TlGaSeS layered single crystals have been investigated by measuring the transmission and the reflection in the wavelength region between 400 and 1100 nm. The optical indirect transitions with a band gap energy of 2.27 eV and direct transitions with a band gap energy of 2.58 eV were found by analyzing the absorption data at room temperature. The rate of change of the indirect band gap with temperature was determined from the transmission measurements in the temperature range of 10?300 K. The oscillator and the dispersion energies, the oscillator strength, and the zero-frequency refractive index were also reported. The parameters of monoclinic unit cell and the chemical composition of TlGaSes crystals were found by X-ray powder diffraction and energy dispersive spectroscopic analysis, respectively.