İç Batı Anadolu sucul Coleoptera faunasının araştırılması
Research of aquatic Coleoptera fauna of the inner Western Anatolia
- Tez No: 268569
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
Türkiye'nin İç Batı Anadolu bölümünde yer alan Afyon, Denizli, Kütahya ve Uşak İllerinde 2007-2009 yıllarının Nisan-Eylül ayları arasında yapılan arazi çalışmalarında Coleoptera takımına ait 9422 örnek toplanmıştır.Teşhis işlemleri sonucunda toplanan örneklerin Coleoptera takımının 7 familyasının 45 cinsine ait 145 tür grubu takson (139 tür ve 6 alttür) olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen taksonlardan 1 cins ve 11 tür Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bu taksonlar Chasmogenus cinsi ile Haliplus laminatus (Schaller, 1783), Agabus striolatus (Gyllenhal, 1808), Ilybius ater (De Geer, 1774), Rhantus grapii (Gyllenhal, 1808), Graphoderus austriacus (Sturm, 1834), Hydaticus seminiger (DeGeer, 1774), Hydroporus angustatus Sturm, 1835, Hydrochus elongatus (Schaller, 1783), Chasmogenus livornicus (Kuwert, 1890), Enochrus halophilus (Bedel, 1878), Enochrus politus (Küster, 1849) türleridir. Dört türün ise Türkiye faunasından ilk lokalite kaydı verilmiştir. Araştırma alanı için 2 familya, 20 cins ve 90 tür ilk kez bu çalışma ile kaydedilmiştir.Ayrıca tespit edilen türlerden Hydrochara major İncekara, Mart, Polat & Karaca, 2009 türünün dişisi ilk kez bu çalışma ile kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
9422 specimens belonging to the order Coleoptera were collected by area studies between April-September in 2007-2009 in provinces of Afyon, Denizli, Kütahya and Uşak locate in Inner Western Anatolia of Turkey.As a result of identification of these specimens, 145 species group taxa (139 species and 6 subspecies) of 45 genera of 7 families belong to the order Coleoptera were determined. Some of these determined species, one genus and 11 species were new records from Turkey. These are: Chasmogenus and Haliplus laminatus (Schaller, 1783), Agabus striolatus (Gyllenhal, 1808), Ilybius ater (De Geer, 1774), Rhantus grapii (Gyllenhal, 1808), Graphoderus austriacus (Sturm, 1834), Hydaticus seminiger (DeGeer, 1774), Hydroporus angustatus Sturm, 1835, Hydrochus elongatus (Schaller, 1783), Chasmogenus livornicus (Kuwert, 1890), Enochrus halophilus (Bedel, 1878), Enochrus politus (Küster, 1849). Also four species are cited first with exact localities for the country. Two families, 20 genera and 90 species were recorded from the research area for the first time.The female of Hydrochara major İncekara, Mart, Polat & Karaca, 2009 has been recorded for the first time.