Analysis of Turkish art music songs via fractal dimension
Türk sanat müziği şarkılarının fraktal boyut ile analizi
- Tez No: 268816
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Müzik, Physics and Physics Engineering, Music
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Rastgele seçilmiş dörrt makamdan kırk Türk sanat müziği şarkısı rastgele seçildi. İstatiktiksel anlamlılığı kontrol etmek için şarkılar sofyan usulünde olanlarla sınırlandı. Daha sonra, bu şarkıların fraktal boyutları iki farklı yöntem ve iki farklı saçılma diyagramı kullanılarak hesaplandı. Birinci yöntemde, şarkıların fraktal boyutları iki farklı kutu büyüklüğü kullanılarak hesaplandı. İkinci yöntemde ise art arda küçülen kutu büyüklükleri kullanılmıştır. Ek olarak, fraktal boyutların standart sapma ve ortalama değerleri, fraktal boyut ile makam arasındaki ilişkiyi kontrol etmek için hesaplandı. Bu hesaplamalar sonrasında fraktal boyutun doğrusal olmayan dinamik sistemler olan Türk sanat müziği şarkıları hakkında bir bilgi kaynağı olabileceği doğrulandı. Ayrıca, düşük çözünürlüklerde her makamın kendine ait fraktal boyutu olabileceği gösterildi. Diğer taraftan, düşük çözünürlüklerde bütün şarkıların yaklaşık aynı fraktal boyuta sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Forty songs are randomly selected from four randomly selected maqams. Songs are restricted to be in sofyan usül (sofyan rhythmic form) to check the statistical significance. Next, fractal dimensions of the these songs are calculated by using two different method and two different scattering diagrams. In the first method, fractal dimensions are calculated via two different box sizes. As for second method, successively decreased box sizes are used. In addition, standard deviation and mean values of the fractal dimensions are calculated to check the relation between fractal dimension and maqam. T test and F test are applied to check the statistical significance. After these calculations, it is verified that fractal dimension can be used as an information source concerning the Turkish art musicsongs which are nonlinear dynamical systems. Moreover, it is showed that maqams can have their own fractal dimension for low resolutions. On the other hand, it is seen that for high resolutions all songs have almost same fractal dimension.