(Aminometil)polistirene takılı schıff bazı ve O'nun Ni(II) kompleksinin sentezi, karakterizasyonu ve ß-galaktosidaz enziminin immobilizasyon özelliklerinin incelenmesi
Syntheses, characterization and immobilization of ß-galactosidase studies on (aminomethyl)polystyrene-anchored schiff bases and its Ni(ii) complex
- Tez No: 268870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, 2-fenilindol-3-karboksaldehit (2-PIn-Ald) ile (aminometil)polistirenin (APS) kondenzasyonu sonucunda bir Schiff bazı (APS?2PIn-Sch), ve bunun Ni(II) kompleksi (APS-2PIn-Sch-Ni) sentezlenmiştir. (APS?2PIn-Sch) ve (APS-2PIn-Sch-Ni) polimerleri elementel analiz ve spektral analizlerle karakterize edilmiştir. Ayrıca (APS?2PIn-Sch) ve (APS-2PIn-Sch-Ni)'in, Termal Gravimetrik Analiz (TGA) ile kararlılıkları, Taramalı Elektron Mikroskopi (SEM) ile morfolojik yapıları karakterize edilmiştir. Ek olarak, bu maddelerin elementel analiz sonuçlarına göre yapıları öngörülerek, ağırlıkca ortalama molekül kütleleri önerilmiştir (Mw). Sonrasında ise, (APS), (APS?2PIn-Sch) ve (APS-2PIn-Sch-Ni) komplekslerine kovalent bağlama yöntemi ile ß-Galaktosidaz immobilize edilmiştir. Serbest ve immobilize ß-Galaktosidaz üzerine sıcaklık, pH, tekrar kullanım, depolama kararlılığı gibi parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Serbest enzim ve kovalent bağlanma yöntemi ile (APS), (APS?2PIn-Sch) ve (APS-2PIn-Sch-Ni)'e immobilize edilen enzimler için Km ve Vmak değerleri sırasıyla 0,343mM 0,0259 mM.dak-1, 0,681 mM 0,0716 mM.dak-1, 0,0363 mM 0,0185 mM.dak-1, 0,380 mM 0,0718 mM.dak-1 olarak hesaplanmıştır. (APS-2PIn-Sch-Ni)'in depolama kararlılığı diğer polimerlere oranla daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymer-bound Schiff-base ligand (APS-2PIn-Sch) was prepared from (aminomethyl)polystyrene (APS) bound 2-phenlyindole-3-carboxaldehyde (2PIn-Ald) and its Ni(II)complex (APS-2PIn-Sch-Ni) was also synthesized. The (APS-2PIn-Sch) and its Ni(II)complex were characterized on the basis of elemental analyses and spectral analyses studies. (APS-2PIn-Sch) and (APS-2PIn-Sch-Ni) were further characterized thermally, employing thermogravimetry (TGA) and morphologically employing scanning electron microscopy (SEM). In addition, main units have been suggested with elemental analysis for these substances, and than the weight average molecular weight (Mw) has been suggested. After that, ß-Galactosidase were immobilized onto (APS), (APS?2PIn-Sch) and (APS-2PIn-Sch-Ni) complex with using the covalent binding. The influence of temperature, pH and reusability, storage capacity on the free and immobilized ß-Galactosidase were investigated. Kinetic parameters were calculated as 0.343mM/0.0259 mM.min?1, 0.681 mM/0.0716 mM.min?1, 0.0363 mM/0.0185 mM.min?1 and 0.380 mM/0.0718 mM.min?1, for Km/Vmax respectively; free, (APS), (APS?2PIn-Sch) and (APS?2PIn-Sch?Ni) bound enzymes. Storage capacity of (APS?2PIn-Sch?Ni) was found higher than other polymers.