Sanatçıların yorumlarıyla 1965'den günümüze Türk resim sanatının gelişim sürecine bakış
- Tez No: 26887
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
ÖZET“Sanatçıların Yorumlarıyla 1965'den Günümüze Türk Resim Sanatının Gelişim Sürecine Bakış”başlıklı bu araştırma, 1965-1985 yılları arasında Türk Resim Sanatı'nı sanatçının doğrudan düşüncesini yansıtan yazalı belgelerin incelenmesi ve yorumlanması ile hazırlanmıştır. İncelenen 70 sanatçı arasında farklı eğilimlerde belgeleriyle araştırmaya katkıda bulunacak 25 sanatçı seçilmiştir. 40 sanatçı öncelikle araştırma kapsamına alınmak işlenmişse de araştırmanın boyutlarım çok fazla büyüttüğü için, bu çaba“1980 sonrası ürün veren sanatçılar”olarak ikinci bir araştırmaya bırakılmıştır. Araştırma da; sanat olgusunu, üretici-ürün-eleştirmen-tüketici (izleyici) bağlamında incelemeyi yeğlemiştir. Sanatçı görüşlerine başvurularak şu sorulara yanıt aranmıştır: a- Yaratılan ürünler hangi sanatsal ve düşünsel eğilimin ürünleridir? b-Sanatçı-eleştirmen diyalogu sağlıklı mıdır? Sanatçının eleştirmenden beklentisi nedir? c-Türkiye'de resim eleştirisinin sorunları nelerdir? d-Sanatçı kendisini ve çağdaş Türk sanatım, dünya sanatı içinde nerede görüyor? e-Sanatçılar Türk sanatının geleceğini nasıl yorumluyorlar? Sanatçı belgeleri: a-Sanatçının kendi sanatsal üretimine bakışı, b-Sanatçının çağdaşlarına bakışı, c-Sanatçının Türk Sanatım değerlendiriş biçimi, d-Sanatçının eleştirmenlerce yorumlamış biçimi ve sanatçının eleştirmene bakışı olarak verilmiştir. Sanatçının araştırmada yer alış dizini, doğum tarihleri dikkate alınarak oluşturulmuştur. Araştırmanın IV. Bölümü, belgelerin değerlendirilmesi; sanatçı olgusu, eleştirmen olgusu, çağın koşullan karşısında Türk sanatı olgusu gözetilerek yapılmıştır. IV ve V. Bölüm, bütün verilerden yola çıkarak araştırmacının ulaştığı sonucu, Türk sanatına bakışım kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This research emtitled“A look at the development of Turkish Painting through interpretations of the artists from 1965 the present”has been carried out by studying and interpreting written documents directly reflecting the ideas of Turkish painters between 1965-1987. 25 Artists were chosen who could contribute to the research with their varied trends by their documantation from around the 70 artists who were examined. Al though it was desirable for 40 artists to be included asa high priority in the research they had to be left for a second research project -“artists who have produced works af ter 1980”- because they would have exceeded the scope of the research. The prefferred area of research is the study of the phenomenon of art as it is connected to the producer-product-critic- consumer (viewer) relationships. Answere were sought to the following questions asked to ascertain the artists' opinions: a- Which artistic and intellectual tendencies do the artistic products reflect? b- How healthy is the dialogue between the artist and critic? What is the art ist's expection from the critic? c- What problems are experienced by art critics in Turkey? d- Where does the artist see him/herself and modern Turkish within the con text of world art? e- How do artists view the future of Turkish art? The artists' documentation is given in the form of a- the artists' own views of their artistic productions b- the artists' views of their contemporaries c- The artists' way of evaluating Turkish art d- The artists' interpretations by the critics and the art ists' views of the critics. The artists are dealt with in the research in order of their dates of birth. m part IV of the research the evaluation of the documents is carried out in the light of the phenomenon of the artist, the phenomenon of the critic, and the phenome non of Turkish art vis-a-vis the conditions of the age. Part rV-V comprises the researcher's conclusions and own view of Turkish art in the light of all the data previously presented.