Flavone molekülünün yapısal ve elektroniksel özelliklerinin hesabı
The study of vibrations of flavone molecule through theoretical metod
  1. Tez No: 268880
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada flavonenin yapıları ve titreşimleri üzerindeki deneysel ve teorik çalışmalar sunulmaktadır. Molekülün FT-IR ve FT-Raman spektrumları sırasıyla 4000 - 400 cm-1 bölgesi ve 3500 - 150 cm-1 bölgesi arasında kaydedilmiştir. Temel halde flavonenin moleküler geometrisi ve titreşim frekansları Ab initio, HF ve temel kümeleri olarak 6-311++ G(d,p) ve 6-31++ G(d) ile Yoğunluk Fonksiyonel metodu (B3LYP) kullanılarak hesaplanmıştır. Bu bölümde, flavonenin elektronik ve doğrusal olmayan özellikleri hesaplanmıştır. Hesaplanan özellikler elektronik enerji, statik kutuplanabilirlik, anizotropik kutuplanabilirlik ve denge geometrisi ve burulma bağımlılığı altında ilk statik hiperkutuplanabilirliktir. Flavonenin burulma bariyerleri ve doğrusal olmayan optik özellikleri-iki düzlemli açı korelasyonları HF/6-31++G(d,p), HF/6-311++G(d,p) ve B3LYP/6-31++G(d,p) düzeylerinde hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the experimental and theoretical study on the structures and vibrations of flavone are presented. The FT-IR and FT-Raman spectra of molecule have been recorded between 4000-400 cm-1 region and 3500-150 cm-1 region respectively. The molecular geometry and vibrational frequencies of flavone in the ground state have been calculated by using Ab initio, HF and Density Functional method (B3LYP) with 6-311++ G(d,p) and 6-31++ G(d) as basis sets. In this section, electronic and nonlinear optical properties of flavone were calculated. The calculated properties are electronic energy, static polarizability, anisotropic polarizability and the first static hyperpolarizability at equilibrium geometry and torsional dependence. Torsional barriers and nonlinear optical properties-dihedral angles correlations of flavone were calculated at the HF/6-31++G(d,p), HF/6-311++G(d,p) and B3LYP/6-31++G(d,p) levels.