Yapısal eşitlik modelleri ve kullanılan uyum iyiliği indekslerinin karşılaştırılması
Structural equation model and comparisons of model fit indexes
  1. Tez No: 268916
  2. Yazar: ESRA TUĞÇE ÇEREZCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ALPTEKİN ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yapısal eşitlik modelleri son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek yaygınlaşan, gözlenemeyen değişkenler arasındaki nedensel ilişkilerin sınanmasında kullanılan kapsamlı istatistiksel analiz yöntemidir. Yöntem özellikle psikoloji, sosyoloji pazarlama, ekonomi gibi alanlarda değişkenler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, yapısal eşitlik modellerinde model uygunluğunun tespit edilmesinde kullanılan 40'a yakın uyum iyiliği indeksinden, 14 uyum iyiliği indeksinin; örnek çapına, parametre tahmin yöntemine, modelde yer alan faktör sayısına göre değişkenliği irdelenmiş ve hangi uyum iyiliği indeksini hangi örnek çapında kullanmanın daha avantajlı olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Uyum iyiliği indeksleri farklı örnek çaplarında ve farklı parametre tahmin yöntemleriyle elde edilen yapısal eşitlik modellerinde simülasyon çalışması ve gerçek verilerle yapılan analizlerle incelenmiştir. Çalışmada kapsamında incelenen 14 indeksten sadece RMSEA, RMSR ve IFI indeksinin kullanımının avantajlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural equation model is a comprehensive statistical analysis method which is used to test causal relationships between unobserved variables. This method has become increasingly popular in Turkey, as well as all over the world in recent years. This method is particularly used to evaluate relationships between variables in psychology, sociology, education, science, economics and marketing. In this study, among nearly 40 goodness of fit indexes used to determine appropriateness of models in structural equation model, variability of 14 goodness of fit index was examined according to sample size, parameter estimation method, number of factors in the model, in an effort to determine which goodness of fit index is more advantageous in what sample size. Variability of goodness of fit indexes was examined in different sample sizes in the structural equation models derived from different parameter estimation methods by both simulation studies and analyses using real data. Among 14 indexes examined in the study, only RMSEA, RMSR, and IFI indexes were found advantageous for researchers.