Synthesis of hexanitrostilbene
Hekzanitrostilben sentezi
  1. Tez No: 269016
  2. Yazar: HAMZA TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. LEMİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
HNS (2,2,4,4,6,6)hexanitrostilbene), modern ordular tarafından kullanılan duyarsız bir patlayıcıdır. HNS hayret verici bir şekilde ısı, şok ve darbeye karşı dayanıklıdır. HNS tek başına patlayıcı olarak kullanılabildiği gibi diğer bazı patlayıcılarla performansı artırmak maksadıyla mürekkep bir tarzda da kullanılmaktadır. HNS sentezinin bir çok noktası, maddenin stratejik askeri öneminden dolayı bilimsel çevrelerde ya bilinmemekte ya da belirsiz kalmaktadır. Bu proje çerçevesinde HNS sentezi, Shipp ve TNT/benzoate yöntemleri uzerinden gerçekleştirilmeğe çalışılmıştır. Yukarıda bahsedildiği üzere bu yöntemlerin aydınlatılması gereken bir çok basamağı vardır. Shipp yöntemi ikincisinde olduğu gibi, MKEK tarafından üretilen TNT'ye dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
HNS (2,2,4,4,6,6-hexanitrostilbene), is an insensitive explosive used by modern armies. It is remarkably stable to heat, shock and stroke. HNS could be used alone as well as together with order explosive materials to improve the performans profiles. Due to its strategic military importance, very many critical points in its synthesis still remain unknown or obscure to scientific publicity. In this project, the synthesis of HNS has been achieved by means of Shipp and TNT/benzoate process. As mentioned above, these processes include various vogue steps which was needed to be enlightened. The Shipp process like the second one is based on TNT as starting material which is produced by the MKEK