Wagner-whitin algoritmasıyla hammadde sipariş miktarının belirlenmesi ve bir işletmede uygulanması
Determination of raw material's lot sizing with wagner-whitin algorithm and an application in a company
- Tez No: 172959
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HİLMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Küreselleşen dünyamızda, her geçen gün her sektörde rekabet daha çok artmaktadır. İşletmeler, birbirlerine karşı rekabet üstünlüğü kazanabilmek, pazar paylarım korumak ve hatta arttırmak için ürünlerinin kalitesini arttırmak ve ürün fiyatlarım sabit tutmak veya azaltmak zorunda kalmaktadırlar. Bunu gerçekleştirebilmek için yapılması gerekenlerden biri bilimsel yöntemler kullanarak maliyetleri azaltmak ve gereksiz maliyetleri elimine etmektir. Stok yönetimi iyi bir şekilde yerine getirilmediği takdirde, stok maliyetleri (sipariş maliyeti, elde bulundurma maliyeti, elde bulundurmama maliyeti) arasında iyi bir denge kurulamaz ve işletme gereksiz birçok maliyet kalemi ile karşı karşıya kalır. 1970'li yıllarda Kuzey Avrupa'da ortaya atılan, daha sonraları ABD ve Japonya'da da dikkati çeken bir yaklaşım olan malzeme ihtiyaç planlaması, etkili bir stok yönetim sistemidir. Malzeme ihtiyaç planlamasının hedefleri, stok yatırımlarının azaltılması, iş akışının iyileştirilmesi, malzeme ve parçaların elde bulundurulmama olasılığının azaltılması, daha güvenli teslim programlarının başarılması ve müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesidir. Malzeme ihtiyaç planlama sistemi, ana üretim planlaması sonucu belirlenen son ürüne olan talebi, ana girdilerden biri olarak alır ve planlamayı bu veriye göre yürütür. Son ürün üretiminde kullanılan parçaların talebi, son ürün talebine bağımlıdır ve bağımlı talep için kullanılan sipariş miktarı bulma yöntemleri, klasik stok kontrol modellerinden daha farklıdır. Siparişlerin miktarını ve zamanım belirlemek için farklı sipariş miktarı bulma yöntemleri kullanılabilir ve farklı koşullarda, farklı yöntemler daha uygun olabilir. Ancak, Wagner-Whitin algoritması tüm olası durumları denediği için toplam maliyetleri minimize eden sipariş politikasını her koşulda verir. Optimum sipariş politikasını vermesine karşın Wagner-Whitin algoritması, olumsuz yanları olması nedeniyle işletmelerde çok sık kullanılan bir yöntem olamamışta. Bu çalışmada, Wagner-Whitin algoritmasının, diğer yöntemlere göre daha düşük toplam maliyetli vısipariş politikasını verdiği gösterilmiştir. Ayrıca Wagner- Whitin algoritmasının olumsuz yanlarını azaltmak için önerilerde bulunulmuş ve Wagner- Whitin algoritmasının olumsuz yanlarını (uzun hesaplama süreleri, işlem hataları, anlaşılmasının zorlukları gibi) azaltmak için MS Excel programından faydalanarak, Wagner- Whitin algoritması ile sipariş politikasını belirleyecek bir program hazırlanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Everyday, competition is increasing continuously at every sector in our global world. Companies should increase quality of their products and fix or decrease their product's price for gaining advantage in the competition and protecting or increasing their market share. In order to achieve these, one of things that should be done is to decrease cost and to eliminate unnecessary cost with scientific methods. If inventory management is not applied very well, balance is not gained between inventory costs (cost of ordering, the cost of carrying inventory, cost of out of stock) well and companies face a lot of unnecessary cost items. Material Requirements Planning (MRP) was developed in 1970's in Northern Europe. After than, MRP was a striking approach in USA and Japan, and MRP is a effective inventory management system. Material Requirements Planning' s objects are to reduce inventory investment, to improve workflow, to reduce probability of out of stock of materials, to achieve more reliable delivery schedule and to improve customer services. Material requirements planning system applys planning with demand of end product which is determined by master production schedule. Demand of materials which are used to produce end product depends demand of end product. Lot sizing techniques which are used to find dependent demand differ from classic inventory control models. Different lot sizing techniques can be used to determine order's size and period. Different lot sizing techniques are appropriate for different conditions. Wagner-Whitin algorithm tries every probable condition. So, Wagner- Whitin algorithm finds order policy which has minimum total cost in every situation. However, Wagner-Whitin algorithm is not a technique which is used frequency because this algorithm has disadvantages. In this study, it was shown that Wagner- Whitin algorithm finds order policy which has lower total cost than other tehcniques. Suggestions were given about reducing disadvantages' of Wagner-Whitin algorithm vmand a program which determines order policy with Wagner- Whitin algorithm was prepared at MS Excel to reduce disadvantages of Wagner- Whitin algorithm (long calculation time, calculation faults, to be unintelligible). IX