Aşındırıcılı su jeti ile kesmede kolemanit tozunun aşındırıcı olarak kullanılmasının deneysel incelenmesi
An investigation on the use of colemanite as abrasive in abrasive waterjet cutting
  1. Tez No: 269147
  2. Yazar: GÜLAY COŞANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, kolemanit ve zeolit tozlarının, aşındırıcılı su jeti (ASJ) ile kesmede aşındırıcı olarak performansları incelenmiştir.ASJ ile kesmede en fazla tercih edilen aşındırıcı garnet olup Fe2O3Al2(SiO4)3 kimyasal formülüne sahiptir. Kolemanit, kimyasal formülü CaB3O4(OH)3H2O olan ham bor ürünüdür. Türkiye bor rezervinin %64,4'ünü oluşturur. Zeolit ise bor minerallerinin üst kısmını kaplayan, kristal yapıda hidrasyona uğramış alüminyum silikattır. Toplam dünya zeolit rezervinin %40'ı ülkemizde bulunmaktadır. Kolemanit ve zeolit mineralleri öğütülerek, ASJ ile kesmede aşındırıcı olarak denenmiş ve yurtdışından temin edilebilen garnet aşındırıcı performansı referans alınarak performansları değerlendirilmiştir. Al7075, mermer, cam, Ti6Al4V ve kompozit malzeme bahsedilen aşındırıcılarla kesilen malzemelerdir. Yapılan testlerde ilerleme hızı ve aşındırıcı debisinin yüzey özelliklerine etkisi de incelenmiştir. Çalışmada kolemanit belli oranlarda garnet ile karıştırılmış ve saf garnet ile yapılan testler tekrarlanarak yüzey özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of colemanite and zeolite as abrasive particles in abrasive waterjet (AWJ) cutting, were investigated experimentally.Garnet (Fe2O3Al2(SiO4)3) is the most popular abrasive used in AWJ cutting. Colemanite (CaB3O4(OH)3H2O) is a raw boron containing mineral. Approximately 64.4% of Turkey boron reserve comprises colemanite. Zeolites are hydrated aluminosilicates found within the shielding layer of boron in nature. Turkey possesses a 40% share of the world zeolite reserves. In this study, colemanite and zeolite minerals were crushed and grinded to be used as abrasive powder in AWJ. Their performances were evaluated in comparison to that of garnet abrasives. Al7075, marble, glass, Ti6Al4V and composite material were among those which were cut by AWJ. The effects of traverse rate and abrasive flow rate on the surface roughness were also examined during the experiments. Furthermore, colemanite powder was mixed with garnet powder in certain proportions and the resulting surface characteristics were compared with those obtained in pure garnet powder tests.