Quantum monte carlo methods for fermionic systems: Beyond the fixed-node approximation
Fermiyonik sistemler için kuantum Monte Carlo yöntemleri: Sabit düğüm yakınlaştırması ötesi
  1. Tez No: 269427
  2. Yazar: NAZIM DUGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kuantum Monte Carlo yöntemleri alanında, sabit düğüm yakınlaştırması kullanmadan fermiyonhesabı yapan difüzyon Monte Carlo (DMC) yönteminin hassasiyet ve kararlılığınıarttırıcı geliştirmeler yapıldı. Geliştirmelerin ilk bölümünde, difüzyon Monte Carlo yöntemininhassasiyetini arttırmak için geliştirilmiş olan dalga fonksiyonu düzeltme tekniği, sabit düğümsüzDMC yöntemine, hassasiyeti arttırma amacı ile uygulandı. Yapılan deneme hesaplarında,dalga fonksiyonu düzeltme tekniği kullanılması sonucu istatistiksel hatalarda büyük düş üşlerolduğu görüldü. Geliştirmelerin ikinci bölümü, kararlı bir sabit düğümsüz DMC algoritmasıgeliştirmek amacı ile, dalga fonksiyonu düzeltme tekniği üzerinde yapılan bir takımdeğişiklikler hakkındadır. Bu kararlı yöntemde, sabit düğümsüz hesaplarda oluşan eksi işaretliyürüyücüler (walkers), açıklanan değişiklikler sayesinde engellendi. Ancak, bu yöntemleelde edilen sonuçların doğruluğunun, özellikle büyük sistemlerde, eksi işaret kararsızlığınıengellemek için yapılan değişiklikler yüzünden azaldığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Developments are made on the quantum Monte Carlo methods towards increasing the precisionand the stability of the non fixed-node projector calculations of fermions. In the firstpart of the developments, the wavefunction correction scheme, which was developed to increasethe precision of the diusion Monte Carlo (DMC) method, is applied to non fixed-nodeDMC to increase the precision of such fermion calculations which do not have nodal error.The benchmark calculations indicate a significant decrease of statistical error due to the usageof the correction scheme in such non fixed-node calculations. The second part of thedevelopments is about the modifications of the wavefunction correction scheme for havinga stable non fixed-node DMC algorithm for fermions. The minus signed walkers of the nonfixed-node calculations are avoided by these modifications in the developed stable algorithm.However, the accuracy of the method decreases, especially for larger systems, as a result ofthe discussed modifications to overcome the sign instability.